Vítězem Designbloku je Maxim Velčovský. Vyrobil lustry z kýblů

Absolutním vítězem udílení cen 18. ročníku tuzemské přehlídky designu a módy Designblok se v neděli stal Maxim Velčovský. Přímo pro Designblok například vytvořil instalaci připomínající obří lustry z plastových barelů nazvanou Slunečnice. Designblok se koná do pondělí v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti i dalších místech Prahy.

Maxim Velčovský se podle pořadatelů při tvorbě svých světelných Slunečnic inspiroval českým kutilstvím a moderátorem Přemkem Podlahou. Speciální lustry zhotovené z velkých plastových kýblů dotvářely rozmanitou krajinu Designérie ve střední hale Průmyslového paláce.

„Velčovský vytvořil asi největší svítidlo, které kdy v historii České republiky vzniklo. V tom je to rozhodně unikátní. Navíc díky tomu, že je velkým příznivcem českého kutilství, tak dílo vytvořil ze zahradních kýblů. Takže unikáty jsou hned dva,“ uvedla ředitelka přehlídky Jana Zielinski.

Nejlepší nábytek je kolébka

Další Velčovského tvorbu mohli návštěvníci zhlédnout v Art House, kde se tradičně představují projekty na pomezí umění a designu. Velčovský zde vystavil lustr Memento Mori, který vyrobila značka Lasvit. V Superstudiu byl k vidění návrh okna pro značku Janošík Okna-Dveře.

Vedle hlavní ceny pořadatelé udělili ještě 11 cen. V kategorii nejlepší nový nábytek vybrali kolébku Tutu, kterou pro firmu Devoto navrhli Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Spolupracují spolu už od studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Vrtiška už na škole sklízel úspěchy, třeba v roce 2008 dostal Národní cenu za studentský design za lavičku do města. S Vladimírem Žákem se věnují projektům z oblasti architektury, produktového designu i designu grafického.

Novinku byla krajina Designérie

Jako nejlepší kolekci šperků na Designbloku porota vybrala prezentaci dvojice šperkařů Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, kteří tvoří pod značkou Zorya. Před čtyřmi lety získali titul Grand designér roku za kolekci Virus, v níž experimentovali s chemickými procesy, zkoušeli nejprve řetízky z provazů porůst krystaly kamence a následně vytvořili šperky z červeného zlata nebo chirurgické oceli se surovými diamanty, perlami a pyrity. Letos bodovali s kolekcemi Cluster, Formula a Graft.

Video Zprávy ve 12
video

Hlavní cenu Designbloku získal Velčovský

Nejlepší kolekci svítidel má značka Bomma, která tradičně boduje na výročních oborových cenách Czech Grand Design. Porota ocenila kolekci Soap, již navrhl Ota Svoboda, a Phenomena, jednoduchá, geometrická svítidla navržená studiem Dechem, loňským vítězem cen Czech Grand Design. Ty pořádá agentura Profil Media, stejně jako Designblok.

Novinky na Designbloku představily zhruba dvě stovky tvůrců. Českou premiéru měl na přehlídce také nový automobil Škoda Kodiaq.

Novinku letošního ročníku byla krajina Designérie, ve které vyrostla vyhlídková věž, jezírko nebo altánek ve tvaru šišky. „Myslím, že ta zážitková krajina výrazně přispěla k tomu, že lidé tady pobývali poměrně dlouhou dobu, bavili se, odpočívali. Je to koncept, který měl letos premiéru a který v budoucnu budeme určitě opakovat,“ uvedla ředitelka přehlídky.

Designblok uzavře charitativní módní přehlídka českých návrhářů pro Projekt 35, který se zaměřuje na prevenci a boj s rakovinou prsu.