Cabo da Roca, 14. prosince 1990

Snímky fotografů Václava Havla vyprávějí mikropříběhy z jeho života

Historické okamžiky i obyčejné chvíle ze života Václava Havla ukazuje výstava v Centru současného umění DOX. Snímky pocházejí z archivů osobních fotografů prvního českého prezidenta - Bohdana Holomíčka a Tomkiho Němce. Několik stovek fotografií doplňují navíc dosud nezveřejněné videozáznamy.

 

Bohdan Holomíček poprvé přijel na Hrádeček v roce 1974 náhodou. Hned se ale stal hlavním dokumentátorem života Havlových - a také jejich přítelem.

„Například jsem celou noc fotil nějaký večírek, jel jsem domů, fotky jsem nazvětšoval a ještě mokré jsem je přivezl zpátky na Hrádeček,“ říká, že každá fotografie pro něj představuje mikropříběh.

Tomki Němec měl původně fotit Havla jen jeden den, nakonec s ním strávil několik let. Byl prezidentovým oficiálním fotografem hned po revoluci a v letech 1997 až 2003 pak také členem fotografického týmu, jehož úkolem bylo dokumentovat Havlův oficiální život.

Součástí výstavy v DOX jsou i dosud nezveřejněné dokumentární záběry režiséra Petra Jančárka. Zaznamenal poslední tři roky Havlova života.

Video Události v kultuře
video

DOX vystavuje Havla ve fotografiích

Výstava prostě nazvaná Havel tak pokrývá jeho život od 70. let až po téměř poslední chvíle. DOX ji veřejnosti zpřístupnil na státní svátek 28. října a potrvá až do poloviny února příštího roku.