Nový šéf jihočeského baletu se na úvod hodil do gala

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích má nového šéfa baletu Lukáše Slavického. Svou první sezonu zahájil tanečním galavečerem. Na scéně se vystřídaly čtyři desítky osobností tuzemského i zahraničního baletu. Špičkovým tancem Slavický představil svou vizi, jak by taneční repertoár divadla měl v příštích letech vypadat.

Video Zprávy
video

Balet Jihočeského divadla začal sezonu pod novým vedením

Baletní GALA #1 bylo ukázkou choreografů, kteří v této sezoně pro soubor tvoří, a také děl, jež by se v budoucnu mohla na repertoáru souboru objevit. Vystoupili například sólisté Bavorského státního baletu, kde Slavický dlouhodobě také působil – Katherina Markovskaja a Adam Zvonař. Diváci uviděli poprvé v Českých Budějovicích Michala Krčmáře, prvního sólistu Finského národního baletu.

K jubileu finského baletního mistra Juhaniho Teräsvuoriho vytvořil choreografii dlouholetý šéf baletu pražského Národního divadla Petr Zuska. Jihočeské divadlo bylo po Finsku teprve druhým místem, kde bylo jeho dílo uvedeno. Zatančil ho s Terezou Podařilovou. Pozvání přijali i umělci z Národního divadla v Brně či plzeňského Divadla J. K. Tyla. A samozřejmě vystoupil soubor Jihočeského divadla.

„Chceme představit tanec v jeho pestrosti, v jeho bohatosti.“

Lukáš Slavický

Slavického úvodní premiérou sezony budou na začátku prosince dvě choreografie ve večeru nazvaném Shakespeare & Stravinskij. První z nich je nový jednoaktový balet na motivy her Williama Shakespeara, druhou část večera bude tvořit nastudování baletu Svěcení jara Igora Stravinského s použitím techniky tance na špičkách. Druhý premiérový večer bude patřit třem mladým choreografům tvořícím ve volném uskupení Dekkadancers.