Pokrytectví má své výhody, přesvědčí Don Juan pod Palmovkou

Don Juan je ztělesněním rebela, který cíleně boří veškeré společenské normy. Molièrovu hru, v níž jde o vše v daný okamžik a jako by ani zítřek nebyl, nově nastudovali v pražském Divadle pod Palmovkou. V režii Michala Langa hraje prostopášného neznaboha a svůdce žen Ondřej Veselý.

Don Juan (Divadlo pod Palmovkou)
Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Z nudy a naprosté prázdnoty života dokáže Dona Juana vytrhnout jen milostné dobývání. Víno, ženy a výsměch všem hlupákům, zní jeho životní program. Svou nespoutaností a absolutní svobodou může poživačný svůdce a provokatér zpočátku působit i jako sympatický rebel.

„Ta neuvěřitelná drzost a upřímnost, ta obrovská energie, kterou v sobě má, jsou na něm pozoruhodné,“ domnívá se i představitel titulní postavy Ondřej Veselý, že Don Juan si může získat do jisté míry sympatie. „Čím víc přichází do konfliktu se světem, tím víc se tam objevují hořké tóny,“ doplnil režisér Michal Lang.

Video Zprávy ve 12
video

Don Juan v Divadle pod Palmovkou

Text původního dramatu Lang sice přepsal, ale přesto zůstal věrný Molièrovi. Zmizela ovšem náboženská témata a mluva se přizpůsobila dnešku. Fiktivní postava Dona Juana už zlákala ke zpracování mnoho autorů. Nejznámější je zřejmě Mozartova opera Don Giovanni. Jeho charakter do svých příběhů použili i Puškin, Shaw nebo Camus.

Jak dlouho je možné stát sám proti celému světu? A je cesty zpět, když překročíte hranice pekla? Meziřádkové otázky, které Molièrovu hru posouvají k současnosti. V Divadle pod Palmovkou na ně diváci můžou hledat odpovědi v premiéře 21. října.