Má plast se hraje na PET lahve

Aktuální výstavu v plzeňském prostoru DEPO2015 by po skončení bylo klidně možné zrecyklovat. Tématem instalace Má plast je totiž recyklovatelný design. K využití odpadu určeného k vyhození inspiruje patnáct domácích i zahraničních umělců. Na hraně estetiky, aktivismu i kutilství.

Video Studio ČT24
video

Má plast ukazuje recyklovatelný design

Například Londýnské Studio Swane upozorňuje na zaplavení oceánů plastovým odpadem. Svou stoličku Sea Chair vytváří z toho, co uvízne v rybářských sítítch. Vylovený plast taví rovnou na palubě a do každé židle navíc napíší GPS souřadnice jejího vzniku. Firma Adidas zase přišla s technologickou inovací, která umožňuje z pytláckých sítí vyrobit boty na běhání. 

Nejen u nás je za průkopnici takzvaného PET artu považována výtvarnice Veronika Richterová. Z lahví vytváří prakticky cokoliv - od uměleckých objektů až po užitý design, třeba sedačku nebo lustr. „Můžu si tak plnit svoje vize bez jakéhokoliv rizika. Když se to nepovede, skončí materiál prostě zpátky v popelnici,“ upozorňuje na jednu z výhod takového umění.

Recykluje i Zaha Hadid

PET lahvím chce v budoucnu otevřít dokonce vlastní muzeum. „Chceme ukázat vývoj designu, různé regionální rozdíly i to, jak si jich lidé všímali jako zajímavého předmětu,“ vysvětlila.  V Plzni představuje ukázku ze svých sbírek.

Jiný přístup k plastům má pak německo-česká výtvarnice Nicole Taubingerová – upozorňuje hlavně na krátký život některých předmětů. „Vystavuji šperky vyrobené z plexiskla a jen jednou použitých lžiček na zmrzlinu,“ popsala své dílo.

Obuv britského designéra Alexandera Taylora (pro Adidas) vyrobená z rybářských sítí

Zdroj: ČTK
Autor: Petr Mlch

Návštěvníci plzeňského DEPA2015 na výstavě Má plast uvidí i boty z recyklovaného materiálu od návrhářky Vivienne Westwoodové nebo architektky Zahy Hadid. Mohou si také donést vlastní plast a vyzkoušet první ruční recyklátor. Možnost mají až do konce února příštího roku.