Ostře sledované vlaky dovezly Jiřího Menzela do Ruska

V Moskvě, Petrohradě a Nižním Novgorodě uvádějí klubová kina na přelomu září a října retrospektivu filmů režiséra Jiřího Menzela. Osobně ruským divákům představuje Rozmarné léto, Skřivánky na niti nebo oscarové Ostře sledované vlaky. Setkává se také se studenty filmových akademií.

Video Události v kultuře
video

Ruská kina uvádí retrospektivu Jiřího Menzela

Snímky československé nové vlny šedesátých let nejsou v Rusku neznámé. Díky retrospektivě se s nimi může seznámit i generace mladých diváků. „Jsem rád, že moje filmy ještě někoho zajímají. Dělá mi to dobře,“ přiznává Jiří Menzel.  

V Moskvě jeho filmy ve spolupráci s Českým centrem uvádí kino Pionýr jako součást dlouhodobějšího projektu. Autoři už mají vyzkoušené, že na české filmy návštěvníci chodí. Loni zde například promítali tvorbu Věry Chytilové.

Menzel „tak neví“ i v ruštině

Jiří Menzel se ruským divákům nepředstavuje jen jako režisér a herec, přidal ještě profesi spisovatele. V Rusku pokřtil také svou knihu nazvanou Tak nevím. Soubor zamyšlení a komentářů, které publikoval v českých novinách, přeložila do ruštiny Viktoria Levitová. Je přesvědčená, že kniha si zde čtenáře najde. Stejně jako nepochybuje, že Rusům bude Menzelův způsob psaní blízký a bez problémů ho pochopí. „Křehký styl, který cítíme z jeho filmů, se dá najít i v jeho knize,“ říká.  

Generace českých filmových tvůrců, ke které Jiří Menzel patří, je mezi ruskými diváky nejznámější. Snímky mladších režisérů zdejší publikum téměř nezná. Brzy se to ale má změnit – místní artová kina plánují uvést filmy Hřebejka, Svěráka nebo Renče.