Laco Déczi a život bohémy. Pára nad řekou sleduje jazzové války

Jako pára, která se náhle objevuje a zase mizí nad tekoucí řekou, je prchavý život každého člověka. A sláva umělce je ještě prchavější. Dokumentární film Filipa Remundy a Roberta Kirchhoffa Pára nad řekou zachycuje osudy tří jazzmanů: trumpetisty Laca Décziho, saxofonisty Ľubomíra Tamaškoviče a kontrabasisty Jána Jankejeho, kteří uprchli ze Sověty okupovaného Československa na Západ.

Celovečerní hudební dokumentární film nahlíží do životů tří mimořádných jazzmanů ve sledu absurdních a melancholických obrazů. První klapka Páry nad řekou padla na jaře roku 2006, takže se natáčelo s přestávkami deset let. Za tu dobu se původní záměr výrazně změnil.

Laco Déczi proti Alexandrovcům

„Na začátku jsme chtěli natočit úplně jiný film. Byl o Lacovi Déczim, který od šedesátých let jazzově válčí s popovou kulturou. Chtěli jsme ho zakomponovat do čela armády, která by se postavila Alexandrovcům, kteří tehdy dobývali Prahu, Varšavu a Brusel v rámci oslav šedesáti lez vítězství nad fašismem,“ naznačuje Remunda původní vizi.

„Jenže hlavní promotér celé akce náhle zemřel. Do roka odešel i dirigent orchestru, který tu velkolepou show doprovázel. Robert přišel s nápadem pozvat do filmu další dva slovenské jazzmany. Lákal mě na neuvěřitelné příběhy z jejich života,“ pokračuje Remunda. Film Pára nad řekou proto nese podtitul Laco Déczi a život bohémy.

Výsledný tvar se podobá dokumentární jam session, ve které všechny postavy volně improvizují. Některé záběry jsou čistý záznam, některé scény jsou inscenované. Ve filmu sledujeme mrzoutské eskapády Laca Décziho, který cestuje a koncertuje po boku neustále optimistického amerického přítele, světoznámého harmonikáře Chrise DePino.

Kontrabasistu Jana Jankejeho zase kamera pozoruje před obchodním domem, u kterého si vydělával na živobytí v mikulášském obleku, anebo doma, kde jamuje se svým papouškem. A Ľubomír Tamaškovič vyrazil do Paříže najít svého duchovního bratra a kapelníka Raya Stephana Ocheho, s kterým před více než čtyřiceti lety hráli ve vyprodaných klubech.

Recept na život

Pára nad řekou je meditativní film o třech jazzmanech, kteří se vyrovnávají se stářím, ale stále se snaží nalézt radost. „Hledali jsme to, v čem se jejich životy propojují. Přišli jsme na to, že ten zvláštní smutek a strach ze smrti potlačují vůlí, která občas vypadá jako šílený úšklebek a někdy jako existenciální úzkost. Vznikla tak dobrá kombinace tragiky a komiky. O tom je ten film. Je to vlastně recept na život,“ uvažuje Robert Kirchhoff.

Film kromě záměru změnil také název, původně se měl jmenovat Jazzové války. „Zaujala nás parafráze na Hvězdné války, proto nesl náš projekt jméno Jazz Wars, ale já od začátku nechtěl, aby bylo v názvu filmu slovo jazz. Přitom hudbu, která se takto označuje, poslouchám celý život. Zdálo se nám to ale determinující,“ pokračuje Kirchhoff. 

Jazzovou válku vyhlásil ještě během svého působení v Československu hrdina filmu Laco Déczi tuzemským popovým zpěvákům. „Během našeho prvního setkání s ním nám řekl, že zpěváci zkazili hudbu a že sláva Gotta a Vondráčkové končí u Chebu. V průběhu střihu jsme ale začínali uvažovat o jiném názvu, který by vycházel nejen z Laca, ale ze všech postav. Dalším pracovním názvem byl Ostrov bláznů,“ doplňuje Filip Remunda.

Nakonec se film jmenuje podle věty, kterou na začátku pronese Lubo Tamaškovič: „Světská sláva, polní tráva. Lidský život je jako pára nad řekou, a proto není kam spěchat.“

Video Události v kultuře
video

Dokument o Lacovi Déczim v kinech

Film společně natočili Filip Remunda a Robert Kirchhoff. Remunda spolupracoval například na ceněných dokumentech Český sen, Pulec, králík a Duch svatý nebo Český mír. Spolu s Vítem Klusákem založil produkční společnost Hypermarket film, která se podílí na dokumentech dalších tvůrců, produkuje třeba sérii autorských dokumentů Český žurnál.

Robert Kirchhoff spolupracoval na mnoha filmech, které získaly mezinárodní uznání, například Nemoc třetí moci (režie Zuzana Piussi) nebo Tmář a jeho rod (Karel Vachek). Sám se proslavil dokumentem Kauza Cervanová. Založil produkční společnost Atelier.doc.

Jejich nový dokument Pára nad řekou, který se na Slovensku dokonce dostal do národních nominací na Oscara, vstoupí do českých kin od 22. září. Producenty filmu jsou společnosti Hypermarket Film a Atelier.doc. Na snímku spolupracovala také Česká televize.