Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě

Patrimonio pro futuro ocenilo obnovu Vyšebrodského kláštera i záchranu Hartenbergu

Nejpodařenější obnovou prošel podle Národního památkového ústavu klášter ve Vyšším Brodě, konkrétně jeho vstupní věž s unikátními renesančními vraty. Ocenění Patrimonio pro futuro se uděluje i za záchranu ohrožené památky, jaká se podařila na hradě Hartenberg. Jeho majitel vytvořil vlastní stavební huť, kde s obnovou pomáhají nezaměstnaní z okolí i dobrovolníci z celého světa. V kategorii prezentace historických památek ocenili památkáři spolek oživující Josefovskou pevnost.

 

Při obnově vstupní věže do Kláštera ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku byly nalezeny původní dveře a na své místo se tak mohla vrátit autentická vrata. Ta ležela pozapomenutá na půdě kláštera.

Téměř 400 let stará malovaná vrata s rožmberskými pětilistými růžemi byla objevena na základě fotografie z 80. let, jedno jejich křídlo v určité době sloužilo také jako pracovní ponk. „Renesanční vrata takové kvality jsou opravdu unikátní v celé republice,“ uvedl Martin Tomášek z Národního památkového ústavu (NPÚ) s tím, že originál vždy památkáři cení více než sebepodařenější repliku.

Video Události
video

Cenu Patrimonio pro futuro dostala záchrana středověké tvrze nebo oprava renesančních vrat

Zvláštní ocenění si každoročně zaslouží záchrana ohrožené památky. V této kategorii letos NPÚ ocenil Hrad Hartenberg v Hřebenech v západních Čechách. Hrad z 12. století začal po zestátnění v roce 1945 chátrat a jeho zkázu málem dokonaly úmyslně založené požáry.

Záchrany se ujal Bedřich Loos - obnovu zahájil tradičními postupy a technologiemi a u hradu dokonce založil novodobou stavební huť. Kromě toho zaměstnává obtížně zaměstnatelné lidi z okolí a zároveň pravidelně pořádá mezinárodní pracovní tábory.

V kategorii prezentace historických památek ocenil NPÚ činnost spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV, jehož členové od roku 1994 obnovují unikátní dělostřeleckou pevnůstku včetně souvisejících konstrukcí. Oživují vojenské tradice Josefova a popularizují vojenskou historii. „Občanská společnost si vzala za své pomoci části josefovského pevnostního systému a dělá to dlouhé roky a dobře,“ zdůvodnil Tomášek.

Barokní pevnost Josefov
Zdroj: ČTK
Autor: Jiří Berger

Svého favorita mezi projekty obnovy a prezentace památek vybírala i veřejnost. Nejvíce hlasů získala obnova středověkého hradu Templštejna u Jamolic. Hrad koupil v roce 2011 současný vlastník, kterému se s použitím tradičních postupů a materiálů podařilo uchovat ruinu mimořádné památky v co nejvíc autentické podobě.

Zřícenina hradu Templštejn
Zdroj: ČT Brno

Mimořádné projekty obnovy ocenila rovněž generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková, kterou v loňském roce zaujala obnova tvrze v Sudkově Dole na Vysočině a tvrzi v Hradeníně u Kolína.

Hradenínskou tvrz ze 14. století získalo v roce 2012 v havarijním stavu Regionální muzeum v Kolíně. Během tří let dokázalo staticky zajistit věž, rekonstruovat mansardovou střechu, obnovit dřevěný strop předposledního patra a konsolidovat historické omítky.

Tvrz Hradenín
Zdroj: Sdružení historických sídel

Osobností památkové péče se stal profesor na fakultě architektury ČVUT Jiří Škabrada, který se věnuje ochraně vesnických sídel a lidové architektury.

Které památky byly na ceny Patrimonio pro futuro nominovány?