Pocházíme z ghetta a musíme pomáhat, říká Damian Marley

V Česku poprvé koncertoval Damian Marley, trojnásobný držitel Grammy a nejmladší syn Boba Marleyho. Reggae hudebník přezdívaný Junior Gong, který rád propojuje žánry reggae, dancehallu nebo urban music, zahrál ve velkém sále pražské Lucerny.

Damian Marley
Zdroj: ČTK/Panoramic/Afterdepth Autor: Alexandre Fumeron

„Největší vliv na to, co dělám, má DNA. Víc než cokoli jiného mě ovlivnily geny mého otce. A samozřejmě hudba obecně, hlavně reggae,“ říká Damian Marley. Narodil se roku 1978 v Kingstonu na Jamajce a muzikou byl obklopen odmala. Veřejně vystupuje od svých třinácti let. „Začínal jsem v obýváku mé tety, když měla v domě party. A tak nás to bavilo, až teta řekla, abychom hráli veřejně. A tak jsem začal,“ vypráví.

Welcome to Jamrock

První vlastní album Mr. Marley vydal v roce 1996. Úspěšnější byla deska Halfway Tree, která mu vynesla Grammy v kategorii nejlepší reggae album. Světový průlom přinesla třetí deska Welcome to Jamrock z roku 2005, která propojila prvky reggae a hiphopu. Jako první Jamajčan si za ni odnesl dvě Grammy v kategorii reggae a urban/alternative.

Video Zprávy
video

Damian Marley: Pocházíme z ghetta

Další album Stony Hill má vyjít letos v říjnu. V kuloárech už se o jeho nové desce šeptá jako o horkém kandidátovi na příští Grammy. Před týdem zveřejnil první videoklip z nového alba. Skladbu nazval Nail Pon Cross, tedy v překladu „přitlouct na kříž“.

Přestat odsuzovat

Píseň upozorňuje na odsuzování lidí kvůli jejich původu nebo barvě kůže. Ačkoliv obsahuje scénu ukřižování, nevypráví podle Marleyho o křesťanství. „Nová skladba je o lidech, kteří odsuzují jeden druhého. Není to o křesťanském kříži, je to o odsuzování mezi lidmi.“

Marley také podporuje mladé Jamajčany z chudinských čtvrtí. Založil vydavatelství Ghetto Youths International, které každý rok vydává vybrané skladby začínajících talentů z různých chudinských oblastí.

„Ghetto je místo, odkud pocházíme. I můj otec přišel z ghetta. Kořeny našich rodů jsou právě na chudých místech, takže máme odpovědnost pomáhat druhým a dávat lidem šanci,“ říká Marley. V Praze vystoupil poprvé za nebývalého zájmu publika.