Tajemná schránka ukrývala staré mince. Šternberk k nim přihodí nové

Ve Šternberku už vědí, co obsahuje tajemná schránka, která byla nalezena při rekonstrukci sloupu se sochou Panny Marie. Do podstavce někdo, zřejmě při stavbě v 17. století, ukryl písemnosti a mince. Šternberská radnice schránku po prozkoumání na své místo opět vrátí, přidá do ní ale také svůj vzkaz pro příští generace.

Rozpadající se schránku odborníci a zástupci radnice otevřeli v restaurátorské dílně v Olomouci. „Ve zkorodované schránce byly uložené mince. Některé jsou zachovalé, některé zkorodované. Historik, který byl přítomen, řekl, že nejstarší mince odpovídá době vzniku sloupu, tedy že je ze 17. století,“ prozradila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Odborníci kromě mincí ve schránce objevili ještě drobný křížek. Pravděpodobně byly v úkrytu dříve uloženy také papírové dokumenty, ale ty se náporem času rozpadly na prach. „Byl posbírán a půjde na expertizu,“ doplnila mluvčí Černocká. Při rozebírání sloupu restaurátoři objevili také druhý otvor na schránku, ten byl však prázdný.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Sloup ve Šternberku ukrýval mince

Do schránky po jejím ukrytí už zřejmě někdo nahlédl. Nalezena v ní totiž byla i mince z 19. století. Na podzim, kdy má být dokončena rekonstrukce sloupu, k ní přibude i památka z 21. století. Šternberk zřejmě k předmětům přidá pamětní minci vydanou k 720. výročí založení města.