Filmová upoutávka týdne: Strom, který hřměl hlasem Liama Neesona

Na podzim se v kinech objeví netvor s hřmotným hlasem Liama Neesona. Přitom zřejmě půjde jenom o imaginaci malého hocha, kterého trápí situace doma a šikana ve škole. Film španělského tvůrce Juana Antonia Bayona slibuje citlivý přístup i nápadité provedení.

Volání netvora s podtitulem Příběh života sice vychází z knižní předlohy, ale režisér Juan Antonio Bayona se zřejmě nebude chtít svázat literárností a nechá písmena ožít ve fantaskních obrazech, v nichž se realita mísí s obrazotvorností.

Hlavní postavou je školák Connor v podání Lewise MacDougalla, který slibně debutuje v hlavní roli. Connor si vnitřním životem a velkou imaginací kompenzuje problémy, které ho stíhají v životě, ať už jde o to vyrovnat se s nemocnou matkou, nebo protivnými kluky ve škole. Pomoc nalezne v titulní příšeře podobné vzrostlému stromu, jíž propůjčil svůj mohutný hlas Liam Neeson.

Volání netvora tak připomíná filmy, ve kterých dětská fantazie figurovala jako způsob, jak se vyrovnat s těžkostmi skutečného světa. Starším zástupcem je Nekonečný příběh Wolfganga Petersona, z mladších pak například Most do země Terabithie.

Zkušenost z hororů

Režisér Volání netvora Juan Antonio Bayona si už vybudoval dostatečnou prestiž, aby jeho další projekty budily zvědavost. Etabloval se malým, ale působivým hororem Sirotčinec. Před čtyřmi roky se pak pokusil naturalisticky ztvárnit zážitek z přírodní katastrofy. Ve snímku Nic nás nerozdělí nechal herce Naomi Wattsovou a Ewana McGregora prožít ničivou vlnu tsunami, která v roce 2004 udeřila v Indickém oceánu.

Režíroval také úvodní díl strašidelného seriálu Penny Dreadful. S Voláním netvora se pokusí propojit hororové aspekty v rodinném příběhu. V budoucnu by se pak mohl přesunout k největším hollywoodským projektům. Počítá se s ním na režii pokračování loňského letního hitu Jurský svět, jehož režisér Colin Trevorow totiž bude mít zase hodně práce s finišováním nové ságy Star Wars.