Brno je španělským městem

Brněnská kulturní scéna žije Španělskem. Do divadla Husa na provázku přivezl 17. ročník festivalu Měsíc autorského čtení španělské literáty. A Moravská zemská knihovna otevřela španělskou sekci.

Video Zprávy
video

Brno je španělské

Do regálů Moravské zemské knihovny přibylo dvě stě knih ve španělštině, především beletrie, poezie, literárněvědných textů a dětské literatury. Soubor španělských děl převzala knihovna od Španělského království. „Dar sem byl dopraven přímo ze španělského ministerstva školství a kultury,“ upřesnil španělský velvyslanec Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín.

Dovoz španělských autorů

Knihovna se také chystá pořádat workshopy, přednášky a další akce inspirované Španělskem. Motivací pro knihovníky může být už 17. ročník Měsíce autorského čtení, jehož čestným hostem je letos právě Španělsko. 

„Loni byla hostem Ukrajina, proto jsme se vydali na druhý cíp Evropy. Španělsko jsme vybrali i proto, že se Španělé velmi čile zajímají o střední Evropu, tak jsme si řekli, že je přivezeme sem, aby se také Češi zajímali o Španělsko,“ vysvětlil programový ředitel festivalu Petr Minařík.

Zvýšená chuť po španělské literatuře v letošním roce není náhodná – přesně před čtyřmi sty lety zemřel otec renesančního rytíře dona Quichota – Miguel de Cervantes y Saavedra. Třicítka španělských autorů bude předčítat nejen návštěvníkům festivalu v Brně, ale ještě v dalších čtyřech městech, kde se Měsíc autorského čtení také koná: v Ostravě, Košicích, Vratislavi a Lvově.