Ewan McGregor rozkládá po Philipu Rothovi Americkou idylu

Americkému spisovateli Philipu Rothovi přinesla Americká idyla v roce 1998 Pulitzerovu cenu. Pro herce Ewana McGregora je příležitostí pro jeho režijní debut. V adaptaci pod stejným, ironickým názvem se rozhodl ztvárnit i hlavního hrdinu.

Video Události v kultuře
video

Ewan McGregor točí film podle knihy Philipa Rotha

Život dokonalé rodiny převrátí až válka ve Vietnamu, proti níž začne dospívající dcera aktivně bojovat. Z přesvědčení dokonce nastraží bombu v místním obchodě. A přestože po ní začne pátrat FBI, podaří se jí odpálit další nálož, která zabije tři lidi. 

„Ten příběh se dotýká velkých věcí. Je o poválečném americkém snu a jeho zničení událostmi v 60. letech, válkou ve Vietnamu. Je ale také o vztahu otce a dcery.“

Ewan McGregor

V knize i ve filmu vystupuje Rothovo alter ego Nathan Zuckerman – stejně jako třeba v novele Pražské orgie. V ní spisovatel popsal události z jara 1968, které zažil na vlastní kůži. „Poté jsem začal vydávat knihy východoevropských autorů, které sice byly publikovány už dříve, ale zapadly. Série začala Kunderou a Vaculíkem,“ uvedl Roth, k čemu ho zkušenosti z Československa dovedly.

Jeho romány nejspíš jen tak nezapadnou. Intenzivně se o to snaží i filmaři. Podle Rothových knih vznikly už třeba filmy Umírající zvíře nebo Lidská skvrna. A ještě dřív, než se na podzim dostane do kin Americká idyla, se v červenci na plátnech představí adaptace knižního Rozhořčení.