Nová opera se inspiruje starými klasiky

Dny nové opery v Ostravě umožní během čtyř dnů slyšet několik českých i světových premiér. K premiérovým představením patřila na úvod opera Petra Kotíka inspirovaná dramatikem Williamem Shakespearem.

Video Události v kultuře
video

Dny nové opery začaly v Ostravě

Ze Shakespearových dramat si Kotík pro operu nazvanou William William vybral především tragédii Timon Athénský. „Libreto bylo ale předěláno tak, že pokud vám nikdo neřekne, že má něco společného s Timonem, tak byste to neslyšeli,“ podotkl skladatel.  

Operní představení poprvé viděli diváci ve Starých koupelnách Provozu Hlubina. Vystačí si se třemi pěveckými party, houslovým duem, tanečníky a hlasem vypravěčky. Ta cituje ze vzpomínek dcery spisovatele Isaaka Babela. „Napsala je k vydání celkového díla svého otce. Jde o překlad z angličtiny, ale ne slovo od slova,“ upřesnil Kotík.

Pohyb podélného předmětu 

Na úterním programu jsou i další světové premiéry: v úterý opery At the Waters of Lethé (U vod Léthé) íránského skladatele Idina Samimi Mofakhama a polské libretistky a skladatelky Martyny Kosecké; poté dílo skladatele a vědce Petra Cíglera nazvané Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu. Závěrečný den 30. června bude patřit jednomu z nejvýraznějších poválečných skladatelů Iannisu Xenakisovi a jeho opeře Oresteia ve starořečtině a na motivy stejnojmenné Aischylovy tragédie.