Noc kostelů nabízí svatostánek na trolejích i otčenáš ve znakové řeči

Tuzemské svatostánky zvou na Noc kostelů. Pod mottem z biblické knihy Zjevení „Jeho brány zůstanou ve dne otevřené, noc tam už nebude“ se budou moct návštěvníci v pátek večer naučit otčenáš ve znakové řeči, ochutnat mešní vína nebo usednout do pojízdného kostela, který bude brázdit pražské tramvajové koleje.

„V současné době, kdy se mluví o uprchlících a vlivu jiných kultur a náboženství, než jsou ta evropská, je tato akce velmi důležitá. Má možnost ukázat něco z kulturních a náboženských kořenů Evropy. Ukázat, kdo jsme, odkud přicházíme, z čeho jsme vyrostli,“ říká farář brněnského kostela sv. Jakuba Václav Slouk. „Věřím, že i to může být malý lék proti všem strachům naší doby.“

Léčivou moc kostelů si budou moct lidé okusit na bezmála patnácti stech místech. Většina svatostánků otevře mezi pátou a šestou a brány kostelníci zavřou až před půlnocí. Návštěvníci budou moct nahlédnout na kúry, sakristií, křížových chodeb nebo klášterních refektářů.

Tajemství bečovské kaple a napoleonská kostnice

Lidem se tak otevře například kaple Arcibiskupského paláce v Olomouci, letos poprvé se do celostátní Noci kostelů zapojí i památky v Bečově nad Teplou; návštěvníci budou moct zhlédnout zámeckou kapli svatého Petra nebo kostel svatého Jiří nebo běžně nepřístupné prostory hradní kaple. Vstoupit půjde i do vězeňské kaple v Příbrami.

V Santiniho poutním kostele na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou bude mimo jiné hrát a zpívat v ambitech Horácká kapela. V Třešti na Jihlavsku se vedle svatokateřinského a svatomartinského kostela otevře i bývalá synagoga a kostnice s ostatky francouzských vojáků, kteří ve městě zemřeli na choleru v době napoleonských válek.

Zmíněný svatojakubský kostel v Brně nabídne výhled ze své bezmála stometrové věže v centru města, lidem se otevře také bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Chrám zdobený stříbrným oltářem a vzácným obrazem Panny Marie Svatotomské se do minulých ročníků oblíbené akce nezapojoval.

Otčenáš ve znakové řeči

Ostravsko-opavská diecéze zapojila kostelní noc do projektu Dnů víry, kterými si připomíná dvacáté výročí svého vzniku. V rámci zbožného nocování připravili dobrovolníci ve Staré Vsi nad Ondřejnicí znakovací workshop, ve kterém se zájemci naučí nejznámější křesťanskou modlitbu Otčenáš ve znakové řeči. Návštěvníci zdejšího kostela Narození svatého Jana Křtitele budou moct ochutnat i mešní vína.

Pražské arcibiskupství láká především na duchovní tramvaj. „Pojízdný kostel“ vybavený křížem a varhanami bude jezdit mezi 18:00 až 22:00 na trase linky 22 mezi Malovankou a Čechovým náměstím a má se stát místem diskuse o otázkách víry a křesťanství. V kostele na trolejích se objeví biskup Václav Malý, kardinál Dominik Duka nebo spisovatelka Alena Ježková.

Video Farář Slouk: Noc může být lékem proti strachům naší doby
video

Farář Slouk: Noc může být lékem proti strachům naší doby

Myšlenka otevřít v noci svatostánky vznikla ve Vídni, kde kostelní noc věřící poprvé spontánně uspořádali v roce 2005. V Česku se akce konala poprvé o čtyři roky později v Plzni a v Brně, o rok později se rozšířila po celé republice. Pravidelně se jí účastní zhruba půl milionu lidí.