Skupova Plzeň tahá za nitky u Hemingwaye i Mozarta

Loutka napříč žánry je spojujícím motivem 32. ročníku festivalu Skupova Plzeň. Festival pořádaný jednou za dva roky zahájí letos 8. června loutkářská verze Mozartovy opery Kouzelná flétna.

Video Události v kultuře
video

Co nabízí Skupova Plzeň?

„Loutkáři operu zmenšili do velikosti rodinného divadla, takže všechny postavy a dekorace jsou loutkové a měří v řádech centimetrů, ale následně je skrze kameru zase zvětšili do podoby ještě větší, než jsou na opeře,“ popsal úvodní Kouzelnou flétnu ředitel festivalu a pořádajícího Divadla Alfa Jakub Hora.

Zahájení obstará německý soubor Thalias Kompagnons and ensemble Kontraste. Vystačil si se živým orchestrem a jedním zpěvákem, který zvládá všechny party.

V soutěžní části bude uvedeno 16 inscenací českých loutkových a alternativních divadel. Diváci se mohou těšit na nový projekt Cirku La Putyka Biograf, na Divadlo loutek Ostrava s inscenací Hodina Komenského aneb Život J. A. K. trochu jinak. Osobité zpracování Hemingwayovy novely pod názvem Stařec, moře a dívka uvede Západočeské divadlo v Chebu. Soutěžit bude také Divadlo Buchty a loutky s inscenací Don Šajn.

Představení Biograf
Zdroj: Cirk La Putyka

Letošní Skupova Plzeň končí 12. června a v doprovodném programu kromě divadla zahrnuje i filmové projekce, koncerty či loutkářské dílny.