Recenze: Správní chlapi jsou jednoduší, ale ne blbí

Někdy v roce 1977 zazvonil v L. A. podsaditý ranař Jackson Healy u dveří marlowovského soukromého očka Hollanda Marche, aby si s ním zahrál přátelskou hru „Zavři hubu, teď mluvím já!“. V žánru buddy movie je tohle ideální začátek pro to, aby se z těchto dvou stali skvělí parťáci. Že to bude opravdu fungovat, zaručuje klasik žánru Shane Black (v jehož scénáristickém portfoliu jsou takové klenoty, jako je Smrtonosná zbraň nebo Poslední skaut). U Správných chlapů ovšem Black usedl i do režijního křesla.

Správní chlapi (2016, režie: Shane Black)
Zdroj: Freeman Ent. Autor: Daniel McFadden

Buddy movie je vděčný formát, který se prosazuje od raných dob kinematografie napříč různými žánry. V komediích stáli u jeho zrodu Laurel a Hardy či Abbot a Costello, na které později volně navázali Jack Lemmon a Walter Matthau (Dej si pohov, kámoši), klasická road movie dala v Bezstarostné jízdě dohromady Petera Fondu a Dennise Hoppera.

Brilantní tandemy lze vystopovat i v klasických dramatech, jako je Půlnoční kovboj, kde se sladil nesourodý pár Dustin Hoffman a Jon Voight. Spolu to (dokud to šlo) táhli Butch Cassidy a Sundance Kid i jejich dámské žánrové klony Thelma a Louisa, ale nejvděčnějším formátem je tu rozhodně akční buddy cop movie, jehož protagonisty jsou policajti.

Ryan Gosling, Russell Crowe

Zdroj: Freeman Ent.

Vzpomeňte třeba na Sylvestera Stalloneho a Kurta Russella (Tango a Cash), Clinta Eastwooda a Charlieho Sheena (Zelenáč), Arnolda Schwarzeneggera a Jamese Belushiho (Rudé horko), Sidneyho Poitiera a Roda Steigera (V žáru noci) či na to, jak to spolu váleli Colin Farrell a Jamie Foxx (Miami Vice).

Scénárista Shane Black dal ve Smrtonosné zbrani dohromady modelovou dvojici žánru Mel Gibson – Danny Glover, a když se posléze pustil i do režie (Kiss Kiss Bang Bang, Iron Man 3), vytvořil si pro sebe (neboť se výrazně podílel i na scénáři) další zajímavě fungující buddy tandem Russell Crowe – Ryan Gosling, kteří se právě řítí na filmové plátno.

Croweovi a Goslingovi to klape

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let patřil Shane Black k nejuznávanějším a také nejlépe placeným scénáristům Hollywoodu. Pak mu začalo být vyčítáno, že poněkud polevil, ale chlapík, který navzdory tomu dokázal prodat scénář za čtyři mega (Dlouhý polibek na dobrou noc) rozhodně není žádné odepsané pako. Když si posléze na své triko přibral ještě režii, ukázalo se, že k výbornému scénáristovi se přidal ještě zručný režisér.

Jeho Správní chlapi kombinují retro akční komedii s noirovkou, americkou drsnou školou a klasickým buddy cop movie, což je kombinace stejně třeskutá jako výživná, když ji správně namícháte. A Shane tohle umí šejkrovat elegantně, zručně a s přehledem.

Ryan Gosling, Russell Crowe

Zdroj: Freeman Ent.

Těžkotonážní ranař Healy (Russell Crowe), který bere i proplesknutí za dvacet babek, a životem ošoupaný soukromý detektiv March (Ryan Gosling) jsou ústřední figury, které se dobře doplňují a mezi nimiž funguje slušná chemie. Problémy a konflikty jim nemusíte cpát do cesty, protože si je sami najdou, a kritické situace, kdy jde o kejhák a všichni kolem umírají, mají ze všeho nejraději, protože ví, že oni to přežijí, neboť jsou nesmrtelní.

Správní chlapi baví

Základní, hláškami obložené schéma funguje na jednoduchém principu: March to zase podělá a Healy si zase bouchne – a není kupodivu tak blbé, jako když to člověk takhle napíše. Výbornému Goslingovi sekunduje slušný Russell Crowe, zato z divné záporačky Kim Basingerové si nikdo na zadek nesedne a na body ji válcuje Marchova dcera Angourie Riceová, která má všechno ještě před sebou.

Správní chlapi jsou svěžím letním překvapením a jedou jako dobře promazaný stroj na zábavu. Retro atmosféra je příjemná, povinně vtipné dialogy jsou fakt vtipné („Tati, jsou tu štětky, a tak.“ „Zlato, neříkej a tak! Prostě řekni: Jsou tu štětky.“) a celek, situovaný do sedmdesátek neskrývá, že chce hlavně bavit a veze se na vlně žánrovek z osmdesátek.

Jen bych chtěl pro jistotu varovat, že budete-li sedět na veřejných záchodcích a za dveřmi se ozve: „Tady je Jack Healy, nevyšilujte, já vám nic neudělám,“ položte potichu peněženku na prkýnko a pro jistotu potichu přelezte do vedlejší kóje. Něco mi totiž říká, že tyhle dva jsme neviděli naposled.