Rozšťouraný Mahler a hustý Janáček. ČT art zve na Zkoušku orchestru

Je dirigent diktátor, nebo sluha? A proč je Straussova hudba „vymazlená“? Při Zkouškách orchestru České filharmonie provádí „po hudebních galaxiích“ moderátor Marek Eben spolu s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Čtyři díly populárního programu odvysílá, počínaje středou 25. května, i ČT art. Nádavkem přidá přímý přenos open air koncertu.

Video Události v kultuře
video

Česká filharmonie připravila netradiční zkoušku

Zábavně-vzdělávací cyklus vznikl v režii Alice Nellis. Marek Eben a Jiří Bělohlávek v něm vtipnou a zasvěcenou formou přibližují,  co se při takové běžné zkoušce děje, jaké jsou kompetence dirigenta, či jestli má orchestr ve svém hudebním projevu vůbec nějakou svobodu.

Zaměří se také například na výšku ladění komorního „a“, na choulostivost sólové hry lesního rohu či využití kravských zvonců evokujících alpskou krajinu. Podívají se blíže i na tvorbu Gustava Mahlera, Leoše Janáčka či Richarda Strausse. 

Ve společnosti České filharmonie mohou diváci ČT art strávit následujících pět středečních večerů. Čtyři Zkoušky orchestru doplní 22. června přímý přenos koncertu pod širým nebem, jímž filharmonici završí na Hradčanském náměstí oslavy 120. sezony.