Nejlíp to v audioverzi mele Mlýnu na mumie

Mlýn na mumie vítězí i na poli audioknih. Román Petra Stančíka, který loni získal ocenění Magnesia Litera, se nyní stal vítězem odborné ankety Audiokniha roku. Za nejlepší interpretku byla označena Taťjána Medvecká, z herců literární text nejlépe namluvil Norbert Lichý.

Mlýn na mumie je staropražská detektivka. Hlavní hrdina, poživačný komisař Durman, vyšetřuje sérii bizarních vražd, hodně času ale věnuje i ženským vnadám či zrzavému moku. 

„Nejzásadnější je autorův krásný, košatý jazyk, který je poživačný svými výrazovými prostředky. Je nádhera na tom pracovat.“

Dimitrij Dudík

režisér Mlýnu na mumie

Stančíkův román namluvili Ivan Řezáč a Zdeněk Maryška. V kategorii pro nejlepšího interpreta ale nezvítězili. Tím je Norbert Lichý díky Motýlkovi, bestselleru o nespravedlivě odsouzeném Francouzi Henrim Charrièrovi k nuceným pracím na Ďábelských ostrovech. Knihu proslavila filmová verze se Stevem McQueenem v titulní roli.

Nejlepší interpretkou se stala herečka Taťjana Medvecká za četbu Himmlerovy kuchařky. Francouzský autor Giesbert Franz-Olivier provádí na příběhu stoleté ženy dějinami 20. století. „Tahle baba mě strašně rozčilovala, vůbec mi nebyla sympatická,“ přiznala herečka. 

Video Události v kultuře
video

Byly vyhlášeny nejlepší audioknihy roku 2015

 

Celkem se o cenu Audiokniha roku, pořádanou Asociací vydavatelů audioknih, utkalo 76 titulů od 21 vydavatelů. O téměř třetinu více než loni.