Recenze: Moudrá psina z Gagarina

Jako novinku Slovenské sekce si Divadlo v Dlouhé vybralo komicky utopickou hru Viliama Klimáčka Deň, kedy zomrel Gagarin. V kolektivní režii – a za originální výtvarné podpory Sofie a Egona Tobiášových – vznikla vtipná, stručná a chytrá trojice miniinscenací, jejichž navštívením neprohloupíte. A ještě se něco nevšedního o Slovensku a Slovácích dozvíte.

Deň, kedy zomrel Gagarin
Zdroj: Divadlo v Dlouhé Autor: Michael Tomeš

Komedie vznikla v rámci projektu, vyhlášeného slovenským Divadelním ústavem při příležitosti desátého výročí vstupu Slovenska do Evropské unie v roce 2014. Viliam Klimáček je v Divadle v Dlouhé jako doma, kromě nového kusu zde hrají také jeho Krajinu s televízormi, Komunizmus nebo Závisláky. Deň, kedy zomrel Gagarin je titul maximálně sevřený a stejně tak soustředěný. Navzdory této těsnosti působí zcela svobodně ve všech ohledech.

Jednotlivé „utópie“ či „medzireality“ (Hviezdy, Gagarin, Vesmír) se odehrávají v ideálním světě v duchu EXPO 1958, na přísně střežené vojenské základně z roku 1988 nebo na palubě vesmírného korábu a v řídícím centru na Zemi 2018. Možná ty silné vládnoucí osmičky něco numerologického zosobňují.

„Ľudstvo už netúži po hviezdach, preto zomiera. Ostala mu len táto planéta a na tej chce každý každého akurát tak ojebať a potom mu podrezať krk.“

Ze hry

Nejvíce mne bavila dychtivá Betka, hrdinka kolektivního domu z prvního příběhu v podání Magdaleny Zimové. Narodila se přímo ve výstavním areálu EXPO 1958 a objevila mj. antihmotu, ta prý na Slovensku pohlcuje vše a ještě se dá skvěle zpeněžit. Mladík, co s Betkou chodil (Martin Veliký), pobývá na vojně a ve druhém partu hry slouží vlasti. Je právě výročí dvaceti let od smrti J. A. Gagarina a se svým nadřízeným důstojníkem (Martin Matejka) vede vážnou i parodickou debatu nejen o raketách.

Výzkum kosmu se uplatní ve třetí části, odehrávající se v kokpitu vesmírné lodi ISS Europe, modulu Štefánik. Zde hlavní aktér, kosmonaut v kroji Vladimír (Peter Varga), rozmlouvá s letovým střediskem, kde je, kromě nekompetentního ministra obrany, přítomna též jeho nevěrná žena Táňa. Diskusi živí adrenalin z právě ubývajícího kyslíku na palubě.

Magdalena Zimová

Zdroj: Divadlo v Dlouhé
Autor: Michael Tomeš

Klimáčkův um v míšení dramatických a směšných situací se právě zde nejvíce uplatňuje. Od diváků titul vyžaduje politický nadhled a především smysl pro humor.

Kdo přijde do Divadla v Dlouhé na některou z repríz (nejbližší jsou 29. dubna a 19. května), legendárního Gagarina skutečně uvidí a poučí se o významu „deflorace vesmíru“.