New York chce utéct na Maledivy. Letenky kupuje Libor Špaček

Newyorský televizní festival ocenil českého dokumentaristu Libora Špačka za snímek Útěk na Maledivy. Film, na kterém se koprodukčně podílela i Česká televize, získal bronzovou cenu v kategorii kamery. Jde o součást filmové série Útěky do přírody, v níž se na plátně promítají unikátní záběry žraloků nebo karet obrovských. K dnešnímu dni má série už přes šedesát ocenění.

Video Zprávy ve 12
video

Útěk na Maledivy oceněn v Americe

Tvůrci strávili pod hladinou desítky hodin. Pod vodu se tahala půl tuna těžké techniky a výsledný výstup zabral měsíce postprodukční práce. Režisér Libor Špaček, producentka Petra Doležalová a kameramani Jakub Šimůnek a Gonzales Gomes se v Útěku na Maledivy rozhodli zmapovat podmořský svět a kulturu tamních kmenů.

„Maledivy patří – co se týče podmořského světa – k těm nejúžasnějším lokalitám na světě. Dostali jsme se i na lokální ostrovy, kde běžný turismus neexistuje, kde žijí lidé ještě podle svého způsobu a zvyků a živí se prostě jenom rybolovem nebo tím, co si vypěstují.“

Libor Špaček

Dokumentarista
Tým dokumentaristů se už v minulosti vydal třeba na Vanuatu nebo Novou Guineu. Česká televize celou sérii snímků Útěk do přírody odvysílala už loni a teď chystá jejich reprízu.