Z hotelu Ritz do Ostravy. Tylečkovi vzali pařížské obrazy na výlet

„Uživit se malováním, je velice složitá věc. Nám se to povedlo. Proč? Na to odpovědět nejde,“ říká výtvarník Jiří Tyleček. Spolu se ženou Zdenou vlastní galerii v Paříži, kterou získali díky výhře v loterii. Patnáct let měli galerii v tamním hotelu Ritz a do 8. května představují po víc než třiceti letech svá díla také v ostravském Jistebníku.

Video Události v kultuře
video

Tylečkovi se po 30 letech vracejí do Ostravy

Umělci se brali v roce 1969. Poznali se na Akademii výtvarných umění a do Ostravy odešli za prací. Oba malovali, nacházeli svůj styl a v obrazech viděli svůj příští život. Malovat a prodávat svá díla šlo tehdy pouze přes Dílo. V Díle seděla komise, která přijímala obrazy a nešlo ji nijak obejít. Měla svůj vkus, svoje instrukce. Obrazy manželů Tylečkových byly málo socialistické. Dvojice z města emigrovala do Francie v roce 1983.   

Jiří Tyleček / Divoké koně
Zdroj: Galerijní ulice Jistebník

Šťastná náhoda jim pomohla získat v Paříži galerii Art Atelier, když v loterii vyhráli dvacet tisíc franků, které českých emigrantům na tak riskantní podnik nikdo nechtěl půjčit. První výstavu uspořádali v hlavním městě Francie pro přátele z jazykového kurzu. A hned se prodala všechna plátna. Od té doby mají úspěch po celém světě. Jako jediní žijící autoři mají stálou expozici v muzeu v Japonsku.

Galerie u foťáka otevřela výstavu Tylek & Tyleček: „Z pařížského Ritzu do Galerie u foťáka“, kde předvádí starší obrazy, ale i úplné novinky, které byly vytvořeny speciálně pro ostravskou přehlídku.