Antonín Dvořák je pro Národní muzeum muž mnoha tváří

Národní muzeum představuje méně známé role Antonína Dvořáka. Hudební skladatel složil čtyři stovky skladeb a víc než stokrát se postavil za dirigentský pultík. Výstava Antonín Dvořák – interpret ho ukáže i jako klavíristu, varhaníka a violistu. K vidění jsou i originály dvou viol z umělcovy pozůstalosti, jeho klavír nebo taktovka, již obdržel od orchestru Národní konzervatoře hudby v New Yorku.

Video Události v kultuře
video

Antonín Dvořák, jak ho neznáme

Muzeum Antonína Dvořáka návštěvníkům nabídne jediný dochovaný obraz Stanislava Součka namalovaný v roce 1954, který skladatele zachycuje jako dirigenta. Velikán patřil mezi dirigenty-samouky, avšak i přesto se mu v oboru podařilo získat velké uznání.

Další Dvořákův dopis nalezen

Mezi vystavenými exponáty je Dvořákův klavír, s nímž zakotvil v bytě v Žitné ulici (nechal si ho přitom přivézt až z Vídně) nebo cvikr, u něhož se dochoval i dopis, ve kterém si stěžuje, jak mu často při hře na klavír padá. Nechybí ani vystavený seznam koncertů, které Dvořák absolvoval před svým odjezdem do Ameriky. „Pro ta města šlo o velkou kulturní událost. Sály byly dopředu vyprodané,“ uvedla kurátorka Ivana Círová Hacmacová.

Muzejní sbírky od minulého týdne navíc obohatil dosud neznámý dopis Antonína Dvořáka adresovaný vídeňskému kritikovi. Instituce ho vydražila za devět a půl tisíce eur v Berlíně. Jedná se o unikát, protože Dvořákovy dopisy se v aukčních síních už tolik nevyskytují.

Výstava potrvá do 28. března 2017.