Cenu Astrid Lindgrenové získala Američanka Meg Rosoffová

„Její příběhy zasáhnou každého čtenáře,“ domnívá se porota Cen Astrid Lindgrenové o knihách Meg Rosoffové. Americkou spisovatelku znají i čeští čtenáři z knihy S osudem v zádech.

Meg Rosoffová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Jonas Ekstromer

V letošním roce komise vybírala z 215 ilustrátorů a autorů knížek pro děti a mládež z 59 zemí. Mezi kandidáty byl i český výtvarník Petr Nikl. Rosoffová zaujala mimo jiné tím, že se ve svých knihách zabývá hledáním identity a smyslu života. Román o dospívání S osudem v zádech, který vyšel v českém překladu, bývá přirovnáván ke slavnému románu J. D. Salingera Kdo chytá v žitě.

Loni ocenění putovalo k jihoafrické vzdělávací organizaci PRAESA za podporu četby mezi dětmi. V roce 2014 pak cenu získala jmenovkyně Lindgrenové, švédská spisovatelka Barbro Lindgrenová.

Před několika dny se udělovalo autorům knih pro děti a mládež další prestižní ocenění - Cena Hanse Christiana Andersena. Laureáty se stali čínský spisovatel Cao Wenxuan a německá ilustrátorka Rotraut Susanne Bernerová.

Profil

Cenu Astrid Lindgrenové...

… založila švédská vláda. Uděluje se od smrti autorky knih Děti z Bullerbynu nebo Pipi Dlouhá punčocha v roce 2002. Vítěz obdrží jako odměnu pět milionů švédských korun (14,6 milionu Kč).