To máme mládež! Prostě absurdní, stěžuje si Plešatá zpěvačka

Do sebe zahleděná současná mládež, která se navzájem neposlouchá a přitom se hádá o nesmysly, se schází v pražském experimentálním prostoru NoD. Mladý herecký spolek Díra na trhu tu pro současnost přetvořil absurdní drama Plešatá zpěvačka.

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Plešatá zpěvačka zaplnila Díru na trhu

Plešatou zpěvačku napsal dramatik Eugèn Ionesco na začátku padesátých let. Inspiroval se slovníkem rumunsko-anglické konverzace a ze všech nesmyslných a strohých frází, které v učebnici našel, dal dohromady dialogy pro dva anglické manželské páry.

„Musí mezi nimi být souhra, je to takový jazz na divadle,“ říká o absurdní rozmluvě postav režisér nové inscenace William Valerián. Také si v ní zahrál a složil k ní hudbu. Mladí tvůrci Ionescovo absurdní drama aktualizovali - nové repliky odráží současnou společenskou situaci a dění. A místo manželů je pronáší pražská dekadentní mládež.  

Příliš mnoho možností

„Hipsteři, generace ypsilon… Chceme ukázat, jak jsou všichni hrozně do větru,“ upřesnila dramaturgyně a herečka Barbora Jánová. „Máme strašně moc možností. Můžeme dělat spoustu věcí. Máme toho tak moc, že už nevíme, co dělat,“ podotkl Valerián, v čem vidí absurdnost současného života svých vrstevníků. 

Divadelní a hudební experiment měl v NoD premiéru na konci března, na reprízy se Plešatá zpěvačka vrátí 10. dubna a 15. května.