Střely z kalašnikovu v galerii Plato mluví o Ukrajině

Keramickým ovocem nebo obřími čajovými sáčky se v ostravské galerii Plato představují dvě ukrajinské umělkyně. Malířka Alice Nikitinová si na obrazech ráda hraje s obyčejnými věcmi. Také sochařka Žanna Kadyrova vychází z předmětů všedního dne. Stopy po střelách z kalašnikovu však upomenou na válku na Ukrajině.

Ukrajinská umělkyně Žanna Kadyrova i malířka Alice Nikitinová, jejíž dvojí zakotvení v českém a ukrajinském prostředí je dáno rodinným zázemím, si všímají běžných věcí denní potřeby, které vypovídají o člověku.

„Citlivost obou umělkyň (dovolme si lehce spekulovat) vůči banální každodennosti prostupuje vědomí, že ji nelze sakralizovat s někdejším naivně povznášejícím údivem. Věci totiž už nejsou ti někdejší mlčenliví soudruzi, ale masově produkované, normalizované zboží, které je vždy po ruce,“ uvažuje kurátor Marek Pokorný.

Video Zprávy v 16
video

Plato vystavuje Ochranné zbarvení

Na výstavě s názvem Ochranné zbarvení se objeví i téma Ukrajiny, například ve sbírce starého smaltovaného nádobí nebo v podobě výstřelů. Když Žanna Kadyrova roku 2010 střílela loveckou puškou do kachliček, tvořila jen abstraktní portréty střel. Když začala válka na Ukrajině, použila útočnou pušku kalašnikov a téma dostalo velmi reálnou výpověď.

Žanna Kadyrova vystudovala kyjevskou Národní vysokou školu umění Tarase Ševčenka v ateliéru sochařství. Patří mezi výrazné ukrajinské umělce mladší generace a samostatně vystavovala v celé řadě zemí včetně Rakouska, USA, Itálie, Polska a Brazílie.

Alice Nikitinová v letech 1994 až 1998 studovala střední uměleckou školu v Kyjevě, pak pokračovala studiem malby na pražské Akademii výtvarných umění u Jiřího Sopka. V roce 2010 byla nominována na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Vystavuje v Česku i v zahraničí.

Umělkyně se znají již 22 let, spolu vystavovaly už v roce 2007 v pražské galerii NoD. Současná výstava v Ostravě potrvá do 1. května.