Místo uvaděček provází diváky do sálu ošetřovatel, který nezvykle volí cestu zákulisím. Když upozorňuje na to, aby si lidé sundali náušnice a brýle a sepnuli vlasy, je jasné, že dnes nepůjde o zábavu. V místnosti páchnoucí dezinfekčními prostředky usedají na připravené židle, aby spolu s praktikantkou poznali, jak to chodí na uzavřeném oddělení psychiatrie. Stejnou zkušenost absolvovala i režisérka představení.
Nekonečné rozhovory
„Většina textů, co říká ta žákyně, jsou moje vlastní deníky, který jsem si tam psala. Zbytek byly dlouhé, nekonečné rozhovory, které trvaly až téměř do generálky a vlastně pokračují i nadále,“ říká režisérka představení Barbara Herz. Desítky hodin rozhovorů s ní vedl ošetřovatel Jan Uhlíř. Scénář připravila dramaturgyně Alžběta Michalová.

Divadelní reportáž zve na psychiatrii
Nejtěžším případem z oddělení je mladík Ivan. Nemluví, ale pojídá všechno, co se nedá pevně přilepit nebo přišroubovat, často je agresivní. Herec Ondřej Jiráček kvůli náročné roli studoval záznamy skutečného pacienta i videonahrávky jeho chování.
„Pak přišla další nadstavba, jak si já jako herec nebo normální člověk představuju, co se děje v tom světě postižených lidí, kteří třeba nemůžou mluvit. Jestli náhodou všechno nevnímají úplně stejně jako my,“ uvažuje Ondřej Jiráček. V představení dále vystupují Dalibor Buš, Tereza Lexová, Miroslav Ukul Kumhala a Mark Kristián Hochman.
Proměna člověka ve zvíře
Na příběhu Ivana K. divadlo dokumentuje problémy současné ústavní péče, kde životy pacientů určuje řád, který diktuje, co kdy mají dělat, což pocítí i diváci. Během pauzy, kterou ošetřovatelka vyhlásí, můžou pouze popíjet kávu, ze svých míst se ale nesmějí hnout.
Autoři popisují svou divadelní reportáž takto: „Dokument o proměně člověka ve zvíře, groteska o řádu, co deformuje naši dobu, sen o blízkosti a potřebě nebýt tak strašně sám. Autentický příběh mladého muže, co se navzdory všemu opět stal člověkem.“
Dokumentární divadlo nebo inscenace, které vznikají jako součást dlouhodobého výzkumu, jsou v Česku stále častější. Nedávno například soubor Farma v jeskyni uvedl představení Odtržení, které pojednává o fenoménu extrémní sociální izolace zvaném hikikomori.