První edice slavných knih přitahují zájem investorů

Nejen obrazy a sochy, také knihy přitahují zájem sběratelů a investorů. Je natolik velký, že v Londýně vzniklo knihkupectví, které se specializuje na první vydání dnes už klasických děl. Tamní investiční společnost zase vydala katalog nejcennějších prvních edic.

Video Události v kultuře
video

První edice přitahují zájem investorů

Vzácné knihy přitahují zájem investorů. Kupříkladu Velký Gatsby, slavný román amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda, vyšel poprvé v roce 1925, kdy stál pouhé dva dolary. Dnes má originální výtisk hodnotu 247 tisíc liber, tedy v přepočtu více než 9 milionů korun.

Orientaci v nepřeberném množství knih by mohl investorům ulehčit katalog vzácných výtisků, který sestavili znalci z londýnské investiční společnosti Stanley Gibbons, která na uměleckém trhu už obchoduje například s cennými známkami nebo mincemi.

„Zaměřili jsme se na první vydání knih 20. století. První vydání je vždy klíčové, protože vydavatelský dům si tak trochu vsadil na autora. První náklad bývá docela malý, takže když je později kniha úspěšná, stává se raritou,“ říká ředitel společnosti Keith Heddle.

První vydání s podpisem

Knihkupectví Goldsboro v Londýně zase prodává výhradně první edice literárních děl. Cenu často ještě zvyšuje podpis autora.

„J. K. Rowlingová napsala pod pseudonymem knihu Volání kukačky. Existuje jen 1500 výtisků, 250 z nich podepsala pro knihkupectví Goldsboro, když jsme ještě nevěděli, že autorkou je právě ona. Jakmile se to objevilo v médiích, cena okamžitě stoupla ze 17 na 3500 liber,“ vypráví zakladatel a spolumajitel knihkupectví David Headley.

Kdo investuje do kvalitních knih, nemůže podle znalců prodělat. Katalog Stanley Gibbons obsahuje první výtisky 30 klasických děl dvacátého století, jejich celková hodnota dosud vzrostla o 400 procent.