Jeden na všechny, všichni na jednoho, platí v inscenaci Un

„Un“ znamená francouzsky „jedno“. V řeči stejnojmenné česko-francouzské taneční performance pak jedno tělo uvězněné v systému, odkud chce uniknout. Premiéru uvedlo olomoucké Divadlo na cucky.

Video Události v kultuře
video

Un jako jeden

Projekt Un je inspirovaný křížovou cestou, ale nenese křesťanské poselství. „Můžeme ho číst jako spiritualitu nebo příběh o osobní práci,“ navádí diváky autorka Marie Gourdainová. 

Silné symboly v představení přináší výrazná geometrie, která je podle autorky jazykem bez bariér. Během performance vertikální a horizontální lana přemisťuje a vytváří tak tvary, které mají lidé neustále kolem sebe. „Vertikála je symbolika Boha a horizontála vztahů, které tedy žijeme,“ vysvětlil tanečník Florent Golfier.

Pódium Divadla na cucky patří v letošní sezoně zejména norským umělcům, které do Olomouce přitáhl projekt Nordspirace. Kulturní výměna chce nabídnou vhled do aktuálních trendů severské scény.

Křehkost bytí, nejisté balancování a překážky v inscenaci Un mohou diváci vidět ještě 6. a 7. února, kdy představení uvede pražské Studio Alta.