Těžké kovy. Fanoušci Motörhead chtějí chemický prvek Lemmium

Přes sto tisíc fanoušků britské heavymetalové skupiny Motörhead podepsalo petici žádající, aby se jeden z nedávno uznaných čtyř nových chemických prvků jmenoval Lemmium na počest frontmana kapely Lemmyho Kilmistera. Legendární zpěvák, skladatel a basista skupiny zemřel minulý týden ve věku 70 let.

Lemmy Kilmister
Zdroj: ČTK/Panoramic/Alexandre Fumeron

Petice na webu Change.org již získala více než 100 tisíc signatářů. Podpořila ji řada hudebníků, včetně například bývalého člena skupiny Guns N' Roses basisty Duffa McKagana.

Mezinárodní unie pro čistou a aplikovanou chemii (IUPAC) koncem prosince sdělila, že po prověření objevů vědců z USA, Ruska a Japonska se periodická tabulka rozrostla o čtyři nové prvky. Oficiální názvy mají být těmto těžkým kovům přisouzeny v nadcházejících měsících.

Podstata těžkého kovu

„Lemmy byl přírodní silou, představoval podstatu heavy metalu,“ uvedli autoři v petici v narážce na termín „heavy metal“, který vyjadřuje hudební styl Motörhead a současně označuje „těžký kov“. „Domníváme se, že by bylo spravedlivé, kdyby IUPAC doporučila, aby se jeden ze čtyř objevených těžkých kovů pojmenoval Lemmium,“ stojí v petici.

IUPAC v prosinci uvedla, že trvá na tom, aby jména vycházela z mytologie nebo připomínala nějaké místo, zemi či významnou osobu. Tak tomu bylo i v případě posledních přírůstků: flerovium bylo pojmenováno na počest fyzika Georgije Fljorova, livermorium připomíná sídlo americké laboratoře v Livermore a kopernicium zařazené do tabulky v roce 2009 nese jméno slavného astronoma Mikuláše Koperníka.

Periodická tabulka se mění poprvé od roku 2011, kdy do ní přibyly prvky s protonovými čísly 114 a 116 pojmenované flerovium a livermorium.