Cabani seznámili fejkového Bonda a mediální Medeu

Bratři Cabani toužili převést na divadelní scénu Jamese Bonda, grant ale dostali na inscenování antické tragédie Medea. Nakonec se jim podařilo obě témata spojit do jedné (sta)řecké last minut tragédie Bond Medea. Jejich autorský počin s Ivanou Chýlkovou a Petrem Fejkem v hlavních rolích hrají v pražském Divadle Komedie.

Video Události v kultuře
video

Bond a Medea u Cabanů

Mediální magnátka Medea se ve své obří firmě neštítí manipulace s fakty ani likvidace soupeřů. „Jsem manželka Jásona, který mě zradí, a já se mu pomstím zabitím svých dětí. Je to vlastně úplná klasika,“ podotkla představitelka Medey Ivana Chýlková, že původní antické drama v nové verzi diváci poznají. Až na to, že Jáson, velitel jaderné ponorky Zlaté rouno, je ve skutečnosti nejspíše IS son - syn Islámského státu a terorista. 

Pro úkol nadnárodního významu má Medea spojit síly se stárnoucím agentem, který zakládá politickou stranu 007 a s podporou Medey a jejích médií směřuje k úspěchu ve volbách. „Má to být zestárlý, odvařený Bond, o jehož služby už nemá nikdo zájem. Jsem pro něj úplně ideální představitel, navíc svým jménem - fejkovej Bond,“ říká o své divadelní postavě Petr Fejk. 

Jak se dělá manipulace

 Jak se vyrábí mediální manipulace, můžou diváci sledovat přímo na jevišti v technicky ambiciózní dílně.  Autoři svébytných divadelních projektů i performancí, bratři Michal a Šimon Cabani, se ani v této hře nevzdali výrazné vizuální složky. Mimo jiné tanečních vsuvek, známých například z ceremoniálů filmového festivalu v Karlových Varech, které se odehrávají už dvacet let v jejich režii.

Inscenaci Bond Medea, napěchované slovními hříčkami a narážkami na politickou i společenskou současnost, uvedli Cabani v prosinci dvakrát. Na programu Divadla Komedie, které čeká na dotace, a tím i potvrzení svého dalšího fungování, další reprízy hra zatím nemá.