Kalendář Pirelli zariskoval. Supermodelky vystřídala přirozenost

Vyzývavá ženská nahota byla vždy signifikantním znakem kalendáře Pirelli. Exotické destinace, smyslně pootevřená ústa, nenápadně sklouznuté ramínko… to vše už je minulostí. Fotografka Annie Liebovitz se do toho obula a edice pro rok 2016 tak zobrazuje ženy, které prý určují podobu dnešního světa a mnohdy v nelichotivých situacích. 

Video Události v kultuře
video

Kalendář Pirelli mění tvář

Jedná se o revoluci v editorské linii slavného kalendáře. Málokdo by odhadl, že místo odvážných aktů supermodelek se na stránkách objeví výjimečné ženy různých profesí, které se nebojí ukázat své tělo se všemi nedokonalostmi. A někdy ani to ne.

Risk je zisk

Snímky jsou jednoduché a přímočaré. Vyniká síla a přirozenost. Autorka ženy oslavuje pro jejich myšlenkové hodnoty a životní vášeň. Rok 2016 tak patří třeba Yoko Ono, Patti Smith, Amy Schumer nebo Sereně Williams. „Je to o různorodosti žen a o tom, kým jsme. Jsem na to velmi pyšná,“ uvedla proslulá fotografka.

Jenže mnohým se záměr nelíbí a raději by se drželi tradiční, více „nahé“ verze. Internet tak zaplavilo spousta nesouhlasných komentářů. Annie Liebovitz se hájí tím, že jí lidé z Pirelli dali svobodu. „Řekli: Chceme to udělat jinak,“ tlumočila jejich slova. Další část veřejnosti však její tvorbu hájí a chválí Pirelli za změnu a za zachycení krásy reálných žen. 

Letošní limitovaná edice vybočuje i svým formátem. Ke společenské elitě, významným zákazníkům společnosti nebo hlavám států poputuje kniha exkluzivních portrétů.