Dan Bárta s Illustratosphere hrají První fiftýn

Dan Bárta se skupinou Illustratosphere zahájil na konci listopadu českou část turné nazvaného originálně „První fiftýn Tour 2015“. Série koncertů je zároveň oslavou jejich patnáct let trvající spolupráce. „Za dobu své umělecké dráhy jsem se naučil vztahovat se k rytmu, harmonii a melodii jako k nějaké struktuře,“ říká Bárta.

První fiftýn Tour
Zdroj: Dan Bárta & Illustratosphere

Atmosféru živého turné První fiftýn zažijí diváci v klubech, kulturních domech, divadlech i na velkých pódiích. Vrcholem a současně místem premiéry nového videoklipu bude pražský koncert v Divadle Archa, který se uskuteční 13. prosince od 20 hodin. Během večera zazní nahrávky ze všech dosud vydaných alb a nebudou chybět ani speciální hudební hosté.

Alternativnější jsme už byli

Po patnácti letech spolupráce se podle Bárty výrazivo kapely Illustratosphere ustálilo. „Na jedné straně jsme našli nějaký tvar a jsme rádi, že ho můžeme normálně prezentovat a hrát. Ale na druhé straně nikdo z nás nechce zamrznout v něčem bývalém,“ uvedl Bárta.

Video Události v kultuře
video

Dan Bárta: Děláme si, co chceme

S novou deskou prý chtějí přijít na trh za dva roky. „Alternativnější jsme byli předtím. Teď se snažíme objevit nějaký typ jasnosti, stručnosti a sdělnosti, který nás ale nebude nutit měnit vybudovaný základ. Děláme si, co chceme – vystupujeme s tím, co se nám líbí a vždycky čekáme, jestli to někoho osloví nebo ne,“ zdůraznil.

Původní hudba

„Koncertování s Illustratosphere je jiné v tom smyslu, že naše hudba je původní. Sami si tvoříme aranže a skladby, píšu texty. Tím, že nikdo z nás předem neslyšel nic stejného, tak je to těžší, protože musíme najít interpretaci. Dosud jsme byli sextet, teď jsme kvintet. Část členů kapely vychází z rockového podhoubí a má nějaké představy o muzice. Druhá část je akademicky vzdělaná a má těžiště práce více v jazzu. Dříve se tomuto spojení říkalo fúze, dnes je to spíše syntéza,“ upřesnil Dan Bárta.

Český zpěvák, textař, fotograf a majitel deseti sošek Andělů spolupracuje i se skupinami Alice, J.A.R. nebo s uskupením Robert Balzar Trio. Asi nejznámější je ale jeho jazzově zaměřený projekt Illustratosphere, který započal vydáním prvního alba v roce 2000. Tento mezník odstartoval také novou etapu sólové kariéry multižánrového zpěváka Dana Bárty. Kromě něj jsou součástí projektu hudebníci Filip Jelínek, Robert Balzar, Míra Chyška a Jiří Slavíček.