Bratra Sinéad O'Connor zavedla Parádní jízda až do Prahy

Čtenáři mohli se spisovatelem Josephem O'Connorem na vlastní kůži zažít Parádní jízdu. Bratr známé zpěvačky Sinéad O'Connor totiž osobně přijel do Prahy na křest stejnojmenné knihy. Nabízí v ní zábavné i dojemné příběhy fiktivní britské kapely, na jejímž příkladu zachycuje hudební scénu Británie osmdesátých let i proměny kultury a postavení hudebního průmyslu v čase.

Video Události v kultuře
video

Joseph O'Connor v Praze

Ukázka: Parádní jízda 1.48 MB

O'Connor v publikaci čerpá ze životních zkušeností své slavné sestry, která se pohybuje v prostředí, o němž píše. Kromě dokumentárního příběhu spisovatel píše román s vykreslenými postavami žijícími v prostředí skupiny, která jim svým způsobem supluje rodinu.

„Nemůže být náhoda, že jsem napsal román, kde se tolik mluví o zpěvu. Hlavní hrdina Fran hovoří o tom, jak ho kritici chválí za jeho silný vztah k publiku, přitom je to přesně naopak. Zpívá, jako by před ním nikdo nebyl. V tom by možná mohlo být něco z mé sestry, ale není to úplně jisté,“ odpověděl O'Connor na otázku, jak moc se inspiroval osobními zkušenostmi.

Dvaapadesátiletý autor k českému publiku nepromlouvá poprvé. V tuzemsku se už blýskl historickou Hvězdou moří – tedy dobrodružným příběhem zasazeným do doby irského hladomoru 19. století. V češtině vyšlo i jeho podstatně komornější drama Obchodník ze současného irského venkova.

Na čem pracuje nyní, O'Connor prozradit nechce - prý to nosí smůlu.