Mezipatra ocenila rozhodnutí zůstat Navždy pannou

O ženě, která popře svou sexualitu, aby se stala mužem, pojednává vítězný snímek šestnáctých Mezipater. Nejlepším krátkým filmem se stal intimní portrét stárnoucí tanečnice. Queer filmový festival po skončení pražské části pokračuje ještě v Brně a v ozvěnách také v Olomouci a v Liberci.

Video Zprávy ve 12
video

Mezipatra vyhlásila vítěze

Filmový debut italské režisérky Laury Bispuriové Navždy pannou byl promítán v hlavní soutěži letošního Berlinale. Hlavní hrdinka Hana (Alba Rohrwacherová) se podle zvykového práva, prakatikovaného v izolované albánské vesnici, kde vládne striktní patriarchát, rozhodne stát mužem. Cenou je vzdát se navždy fyzické lásky. Po letech se ale Hana z hor přestěhuje do města a zjišťuje, zda může získat zpět svou sexualitu. 

Podle poroty drama „nabízí neobvyklý a přitom komplexní pohled na transgenderovou zkušenost a sexualitu, na sebeuvědomění si vlastní osobnosti, na nutný únik před společenským tlakem silně patriarchální společnosti, na odvahu žít svůj život“.

Zvláštní uznání patří snímku Nathana Nicholovitche Kam padá stín. Nekompromisní drama o francouzské transprostitutce Mirindě, která se protlouká v neútěšném prostředí kambodžského hlavního města Phnompenhu, označila porota za „intenzivní a hluboko pod kůži se zarývající zážitek“.

Nejlepší krátké filmy vybírala studentská porota. Vítězný příběh podle ní vysílá důležitou zprávu, že právo milovat je nezpochybnitelné v jakémkoli věku. Švédský snímek 9:55-11:00, Ingrid Ekman, bytem Bergsgatan 4B sleduje probouzející se touhu nemocné a stárnoucí tanečnice k mladé studentce.

9:55-11:00, Ingrid Ekman, bytem Bergsgatan 4B
Zdroj: Film Festival Mezipatra

Zvláštní uznání si vysloužil český Furiant - „veselohra o třech obrazech“ z mládí dramatika Ladislava Stroupežnického. Porotci ocenili, že „přestože se film odehrává v 19. století, nahlíží na sexualitu moderní perspektivou a netěží pouze z této složky Stroupežnického života“.

Oba vítězné filmy promítne 12. listopadu večer pražské kino Světozor. Jinak se ale šestnáctý ročník z Prahy stěhuje do Brna, kde potrvá do 18. listopadu. Brněnskou část zahajuje snímek o legendárním newyorském nočním klubu Studio 54, kam na přelomu 70. a 80. let chodil třeba Andy Warhol, Calvin Klein, Elton John nebo Al Pacino.

Na závěr brněnských Mezipater bude vyhlášen vítěz divácké ceny. Queer ozvěny pak dolehnou ještě do Olomouce (od 18. do 22. listopadu) a poprvé i do Liberce (od 27. do 29. listopadu).