Opravená fontána di Trevi

Marcello, pospěš! V Římě opravili slavnou Fontánu di Trevi

Slavná barokní Fontána di Trevi v centru Říma, ke které každý rok chodí miliony turistů, byla v úterý po opravách opět uvedena do provozu. Na spuštění tryskající vody se přišly podívat stovky lidí. Fontána se opravovala téměř rok a půl.

Fontána z 18. století patří k nejoblíbenějším římským památkám. Světově ji proslavil režisér Federico Fellini, který u ní natočil legendární scénu svého filmu Sladký život (La Dolce Vita) z roku 1960. Právě odtud pocházejí vyzývavé záběry, na kterých přímo ve fontáně dovádí za obdivných pohledů Marcella Mastroianniho nádherná Anita Ekbergová.

Naděje pro bezdomovce

Turisty k fontáně přitahuje i legenda, podle které vhození mince do vody zvyšuje naděje na nalezení opravdové lásky. Podle jiné legendy si tak člověk pojistí návrat do Říma. Podle statisíců eur (milionů korun), které se každoročně ze dna fontány nasbírají, je patrné, že zájem je obrovský. Peníze půjdou podle poslední dohody na charitu pro římské bezdomovce.

O potřebě zásadní opravy této památky se mluvilo už mnoho let. Město pak před třemi lety popohnal k rozhodnému činu stav sochařské výzdoby, která se začala rozpadat. Restaurační práce trvaly od loňského června. Fontánu částečně poškozoval příval turistů, hlavní škody však způsobily klimatické podmínky a městský smog.

K vidění i bez vody

Restaurátoři fontánu ohradili plotem, návštěvníci však mohli opravy zblízka sledovat. „Celá věc byla vyřešena dost dobře, protože opraváři postavili lešení, ze kterého si návštěvníci mohli fontánu prohlédnout, i když samozřejmě bez vody,“ říká redaktor RAI Josef Kašpar.

Opravy financovala římská módní značka Fendi, kterou vlastní francouzský výrobce luxusního zboží LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. „Je zásadní zapojit mecenáše a soukromé filantropy k udržování a restaurování našich překrásných architektonických a archeologických památek,“ uvedl již dříve bývalý římský starosta Ignazio Marino. Podobně soukromé společnosti opravují Koloseum nebo Španělské schody.