Vše už tu bylo. Co s tím? Schovánek odpovídá Propagandou

Česko-kanadský umělec Marek Schovánek v pražském DOXu zahajuje Propagandu. Takový název nese jeho retrospektivní výstava, v níž dává smysl všechno a zároveň nic. Temné krajiny, abstraktní pruhy, písmomalby, portréty či fotografie z reklamních plakátů ale nakonec vyústí v jedno… Výstava potrvá do 11. ledna 2016.

Video Události v kultuře
video

Propaganda v DOXu

Na první pohled se nezdá, že by Schovánkovo dílo pasovalo dohromady. „Čím rozmanitější se mohou jevit díla prezentovaná na této výstavě, tím širší je záběr sdělení, skrytých odkazů a asociací pro diváka,“ vysvětlují galeristé.

(Ne)možnost přijít s něčím novým

Schovánkova retrospektiva vypovídá o stavu a možnostech umění na počátku 21. století. Klade si otázku, kam je schopen umělec zajít a čeho je sám před sebou schopen. Čelí prý totiž tolika vlivům z kulturní či politické oblasti, že není jisté, jakým způsobem patřičně reagovat.

Výtvarník si však dokázal rovnou odpovědět: „Umělec musí aktivně vystupovat, může svobodně kritizovat či ironicky odkrývat často absurdní kořeny závažných, znepokojivých událostí. Zároveň nikdy nesmí tvořit s pocitem, že se o to pokouší jako první.“ 

Schovánek je přesvědčen, že vlivem závratného vývoje v umění není pro tvůrce téměř možné přijít s čímkoliv novým. Jedině pokud se dokáže odprostit od zajetých klasických stylů, má šanci stvořit něco osobitého a skutečně vlastního.

„Tyto druhy interakcí lze nalézt u všech Schovánkových obrazů bez ohledu na to, jak je člověk poskládá dohromady,“ tvrdí o umělcově tvorbě německý kunsthistorik Ulrich Clewing.