KomiksFEST! nezná hranice. Co na to Joakim Pirinen?

Komiks už pro Česko dávno nejsou jen Rychlé šípy a Čtyřlístek, ukazuje Praze desátý ročník festivalu KomiksFEST! Letošní ročník chce tento výtvarný žánr prezentovat jako obor bez hranic a jako svébytné médium, které dokáže komunikovat s kýmkoliv a o čemkoliv. Hlavním hostem je zásadní postava švédské alternativy Joakim Pirinen.

Video Studio 6
video

Začíná KomiksFEST!

KomiksFEST! otevírají dvě expozice: 15 000 let stejnosti v MeetFactory a 7 statečných v galerijním prostoru Art Point. Na druhé jmenované přehlídce se představí nejvýraznější tuzemští autoři posledních dvou dekád. Kdo by chtěl načerpat inspiraci a současné trendy, může zavítat na výstavu Generace 2.0, kde své práce prezentuje současná mladá česko-slovenská generace. Zajímavostí je podle výkonného ředitele Joachima Dvořáka fakt, že polovinu autorů tvoří dívky.

Největší pozornost může tentokrát čekat asi švédský ilustrátor Pirinen, který je známý svým temným pohledem na svět. Právě severští autoři jsou častými návštěvníky pražského KomiksFESTU! „Na severu máte dvě možnosti: buď se upijete, nebo budete tvořit,“ říká s nadsázkou Dvořák.

„Od vzniku první moderní vlny domácího komiksu, tzv. Generace nula, již uplynulo 15 let. Nyní nastal čas pro další, jen těžko pojmenovatelnou autorskou generaci. Spojuje ji pouze dokonalá znalost zahraničních komiksových děl, plné ztotožnění s virtuálním světem internetu a výrazná převaha autorek nad autory.“

KomiksFEST! o Generaci 2.0

Dále se objeví oceňovaný ilustrátor a tvůrce komiksů Alessandro Sanna z Itálie, Berliac - argentinský autor letošního festivalového vizuálu žijící v Berlíně, norská výtvarnice Lene Ask, James Stafford z Velké Británie, šéf belgického muzea komiksových stripů Willem De Graeve a autoři z Portugalska, Německa a Jižní Ameriky.

Vrcholem akce je tradiční komiksová sobota 24. října v MeetFactory. Událost skončí o den později.

Berliac a kolektiv PARIAS - Současný jihoamerický komiks
Zdroj: KomiksFEST!