„Homeland je rasistický." Arabští umělci vložili kritické graffiti přímo do seriálu

Prekérní situaci řeší tvůrci amerického seriálu Homeland, který Česká televize vysílá pod názvem Ve jménu vlasti. Umělci najatí na vyzdobení kulis do vysílání propašovali nápisy v arabštině, které seriál zostouzejí. Podle nich totiž v divácích utvrzuje pouze negativní obraz o muslimech a Arabech. Epizodu už viděla Amerika i Británie.

Špionážní seriál ověnčený cenami Ve jménu vlasti vypráví o boji CIA proti teroristům. Mezi jeho fanoušky patří třeba americký prezident Barack Obama. Nová série se natáčela v Berlíně a tvůrci proto najali několik místních arabských street art umělců, aby vytvořili autentické graffiti ke scéně, která se odehrává v uprchlickém táboře.

Když najatí umělci zjistili, že je nikdo nekontroluje, psali vlastní názory. Umělcům se tak podařilo do záběrů vložit nápisy, které ostře kritizují samotný seriál, aniž by si toho štáb včas všiml. Nápisy na zdech v druhé epizodě páté série tak hlásaly mimo jiné: „Ve jménu vlasti je rasistický“ nebo „Ve jménu vlasti je špatný vtip a my se nesmějeme“.

Video Události v kultuře
video

Prekérní situace seriálu Homeland

Umělci ve svém prohlášení napsali, že jejich krok vyjadřuje politickou nespokojenost s vyzněním seriálu. „V minulých sériích měli hodně chyb v odkazech na kulturu a jazyk. Vypadá to, že nemají moc dobrý tým rešeršistů,“ vysvětluje egyptská umělkyně Heba Aminová.

Ve jménu vlasti podle umělců zkresluje skutečné události a utvrzuje v západní společnosti škodlivé předsudky o muslimském a arabském světě. Tvůrci seriálu prý redukují celý Blízký východ na nebezpečné nebo méněcenné postavy v burkách. Seriál budil kontroverze už dříve, některé státy dokonce hrozily žalobami. Kvůli negativnímu zobrazení Islámábádu si stěžoval třeba zástupce pákistánské ambasády.

Ředitel kabelové stanice Showtime, která seriál vysílá, už dříve na podobné výtky reagoval tím, že jde o fikci, a ustupovat proto nehodlá. „Stojím za nimi, mají plné právo vyprávět složité příběhy odehrávající se ve složitých částech světa,“ uvedl David Nevins.

Jeden z autorů seriálu ale přiznal, že ačkoliv by byl radši, kdyby se hanlivé nápisy do vysílání nedostaly, nemůže si pomoct a uměleckou sabotáž oceňuje. „Ve jménu vlasti se snaží být podvratný svým vlastním způsobem a chce podněcovat debatu, takže si nemůžeme pomoct, ale tento sabotážní akt obdivujeme,“ uvedl producent seriálu Alex Gansa.