„Nejošklivější žena“ bojuje proti šikaně a dává naději druhým

Film Statečné srdce si většina lidí ihned spojí s oscarovým trhákem s Melem Gibsonem. Do amerických kin nyní vstoupil stejnojmenný snímek s docela jiným hrdinou. Dokument s podtitulem Příběh Lizzie Velasquezové vypráví o mladé ženě, která navzdory tělesnému postižení bojuje proti šikaně, kterou na vlastní kůži zažila.

Lizzie Velasquezová
Zdroj: A Brave Heart: The Lizzie Velasquez Story

Lizzie Velasquezová se narodila s genetickou poruchou, která výrazně omezuje její růst a imunitní systém. Navíc je slepá na jedno oko a trpí chudokrevností. Kvůli kostnatému obličeji a vyzáblému tělu si už v dětství užila své. To nejhorší však přišlo v pubertě.

Tisíce komentářů

„Když mi bylo sedmnáct let, náhodou jsem na internetu objevila video, které se jmenovalo 'Nejošklivější žena na světě' a bylo o mně. Zhlédly ho čtyři miliony lidí a mělo tisíce komentářů. Četla jsem jeden za druhým, abych našla nějaký, který se mne zastane, ale byly tam jenom ty nenávistné,“ vypráví Velasquezová.

Video Příběh Lizzie Velasquezové
video

Příběh Lizzie Velasquezové v amerických kinech

Neznámí lidé na webu psali, že Lizzie měla být raději potracena, že by se měla zastřelit nebo upálit. Právě nenávist a zlost ostatních jí však pomohly nastartovat kariéru. „Řekla jsem si, opravdu nechám lidi, kteří mi přejí smrt, aby mě porazili? Opravdu nechám vyhrát lidi, kteří mi přejí smrt ohněm?“ Dnes přednáší jako motivační řečník, vydala dvě knihy a pomáhá lidem, kteří se musejí vyrovnávat s podobnou vlnou nenávisti.

Co můžeme napravit

Díky své brutální zkušenosti pochopila, že pravá krása se ukrývá uvnitř a každý, kdo jiné kvůli vzhledu ponižuje, by měl být potrestán. O prosazení zákona, který by to umožňoval, bojuje také díky novému filmu. „Těžké je, že právě teď žijeme ve světě, kde nás soudí podle vzhledu nebo kultury, kterou máme. Je to spravedlivé, je to férové? Ne, vůbec ne, ale je to něco, co můžeme změnit a napravit,“ vyzývá Velasquezová.

Sama říká, že nevypráví jenom svůj příběh, ale příběh každého. A důrazně bojuje už několik let proti šikaně na internetu. „Návrh nového zákona je opravdu jednoduchý, jde jenom o přidání slov šikana a obtěžování do školních kodexů. Jde o to, aby si lidé uvědomili problém diskriminace, která se často děje ve školách,“ říká režisérka snímku Sara Hirsh Bordo.

Svůj návrh chce Lizzie předložit i v americkém Kongresu. Jak říká, je potřeba problém šikany řešit u soudu, nikoli v mediích. „Cítím, že pro to můžu vykonat ještě mnohem víc, může to být velká lekce,“ říká nadšená aktivistka. Dokument o odvážné Lizzie Velasquezové vstoupil do amerických kin na konci září.