Musica Bohemica se vrací k baladám a legendám

Soubor Musica Bohemica hraje a zpívá hudbu širokého záběru: od vrcholného baroka přes gotiku a renesanci až po lidovou a současnou hudbu. Na albu, vydanému ke čtyřicátému výročí existence, se vrací ke svým začátkům - k vlastním a upraveným lidovým skladbám.

Video Události v kultuře
video

Jaroslav Krček: Vrátil jsem se k tomu podstatnému

Stali se nejslavnější českým hudebním souborem, který hraje a zpívá hudbu širokého záběru. Od vrcholného baroka, po gotiku a renesanci. A především také lidovou a současnou hudbu, kterou pro soubor skládá Jaroslav Krček.

Začátek historie souboru ale spadá až do roku 1967, kdy vznikla Chorea Bohemica, na ni současná Musica Bohemica navázala. Nová deska, která vyšla v druhé polovině září, čerpá ze dvou vinylových gramodesek ze sedmdesátých a osmdesátých let, jimiž se soubor uvedl na scénu.

„Na té první, s poetickým názvem Dřevo se hudbou odívá, jsem si vyzkoušel kompoziční zpracování tradiční lidové hudby. Myslím, že je to jedna z našich nejlepších nahrávek. Na druhé jsem sáhl po baladách a legendách, protože si myslím, že jsou v našem národním písemnictví to nejkvalitnější,“ připomněl zakladatel a umělecký šéf Musiky Bohemiky Jaroslav Krček, který také pro soubor skládá.

Jubilejní album Balady a legendy obsahuje výběr z obou ranných nahrávek, některé vycházejí na CD poprvé. „Specializovaných souborů, například na baroko, s autentickými hudebními nástroji, je dost,“ chce se Krček i nadále soustředit na vlastní a upravenou lidovou tvorbu. “Vrátil jsem se k tomu podstatnému, k začátku,“ říká při oslavě čtyřicetin souboru.  

Naživo mohou zájemci Musicu Bohemiku v říjnu a v listopadu v Praze a v adventním čase pak i v Blatné, v Písku, v Třebechovicích pod Orebem a také v Bratislavě.