Svědectví Rona Haviva

Obrazem: Rozum a cit ve svědectví fotografa Rona Haviva

Kombinace racia a empatie ovlivňuje snímky amerického fotografa Rona Haviva, který zasedne v porotě 21. ročníku Czech Press Photo. Jeho fotoreportážní Testimony, tedy Svědectví, vystavila pražská Nikon Photo Gallery souběžně se zahájením výběru nejlepších českých soutěžních prací.

 

Osobní výstava jednoho z porotců je tradicí Czech Press Photo. Expozice Svědectví podle pořadatelů představuje autora, který má srdce humanistických fotografů a analytické schopnosti dokumentaristů. S kombinací citu, empatie, racia a daru vidění souvislostí se zaměřuje na „základní bolesti našeho světa“.

Za posledních třicet let fotografoval a filmoval Ron Haviv ve více než stovce zemí. Zachytil mimo jiné konflikt v Afghánistánu, občanskou válku na Srí Lance nebo následky zemětřesení na Haiti.

Jeho práce na Balkáně, které se věnoval přes deset let, byla dokonce použita jako podklad pro obvinění a odsouzení válečných zločinců u Mezinárodního trestního soudu v Haagu. A prezident George H. W. Bush přiznal, že Havivovy fotografie zachycující násilí polovojenských jednotek v Panamě byly jedním z důvodů americké intervence v Latinské Americe.

Haviv je držitelem řady ocenění a spoluzakladatelem - stejně jako Čechoameričan Antonín Kratochvíl - agentury VII Photo Agency, která se zaměřuje na problematiku dodržování lidských práv ve světě.

Testimony podává Ron Haviv v Praze od 9. října do 22. listopadu.  Letošního vítěze Czech Press Photo vyhlásí s dalšími členy mezinárodní poroty už 12. října.

Video Události v kultuře
video

Válečný fotograf Ron Haviv