My Street Films si nejradši hrají na Stopovanou v Plzni

„Každá ulice má svůj příběh, ne každá má ale i svůj film.“ Tak praví soutěž dokumentárních filmů My Street Films, která vyhlásila vítěze letošního ročníku. Je jím Stopovaná režisérky Petry Krejčové, která ve snímku pátrá po významu tajemných šipek na domech z první republiky v centru Plzně.

Soutěž je internetovou mapou zajímavých, ale často zapomenutých ulic, které mladí filmaři ve svých krátkých filmech oživují. Všech sedm nominovaných snímků, ze kterých porota vítěze vybírala, bude k vidění 26. listopadu v pražském kině Světozor.

Kromě vítězky Petry Krejčové si ocenění odnesly další dva filmy. Pomyslnou stříbrnou medaili získalo The Place barmské studentky pražské FAMU Khin Hsu.  Porota ocenila, že autorka „velmi citlivě nahlíží na zdánlivě běžné místo očima cizinky a tím vytváří esejistický portrét jednoho pražského parku“.  

Spolu s třetím nejlepším počinem s názvem ČHOS bude snímek uveden během letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Polemiku o významu hranic v dnešní střední Evropě natočila Marie Lukáčová. Hravou formou a originálním přístupem podle hodnotitelů zcela vyniká. 

Sonda do městského života

Loňský pilotní ročník se zaměřil na pražské ulice, jejichž atmosféru dokumentovalo víc než 120 přihlášených filmů. Druhý rok se vydal jak za hranice hlavního města, tak za hranice republiky. Filmaři mohli zvěčnit život v uličkách slovenských, polských i maďarských měst.

Touha poznávat není jen českou doménou, svou formu soutěže má také Londýn a některé části střední Evropy. Česká verze se od té zahraniční liší zapojením tuzemských profesionálních dokumentaristů, kteří minulý rok přispěli do pražské filmové mapy svými autorskými snímky, ale zároveň se jako lektoři podíleli na vzniku dalších krátkých filmů, které vzešly z přihlášených námětů.

Projekt My Street Films vznikl ve spolupráci s britským dokumentárním festivalem Open City Docs Fest, kde mají také naši tvůrci možnost prezentovat své vítězné snímky. Své dílo může do My Street Films přihlásit kdokoliv. Amatérům s tvorbou pomáhají filmařské workshopy.