Něžná Julie i protřelá Oda Mae: Zdena Herfortová slaví

Vivat Zdena! nazvalo městské divadlo Brno oslavu 70. narozenin své přední herečky Zdeny Herfortové. Brněnská rodačka, která městu zůstala po celý život věrná, má za sebou desítky divadelních i televizních rolí. Diváci České televize ji mohou znát například z Četnických humoresek.

„Vlastně nemůžu říct, že mám nějakou roli nerada. V tom jsem strašně šťastná herečka,“ svěřila se Zdena Herfortová. Ověnčená Thálií a řadou úspěšných představení oslaví 8. října své sedmdesáté narozeniny.

Za život odehrála desítky rolí. Nejraději vzpomíná na Alžbětu Anglickou, za niž před dvaceti lety získala svoji zatím jedinou Thálii. „To byla opravdu krásná role. Velká, nádherná a moje zamilovaná,“ vzpomíná herečka.

Důchod? Neřeším…

Nikdy prý neměla žádnou roli vysněnou, všechny brala jako výzvu. A to jak v divadle, tak i před televizními kamerami. Asi nejvýrazněji se do povědomí mimobrněnských diváků zapsala jako Vladěnka Šiktancová, manželka vrchního velitele v Četnických humoreskách.

Video Události v regionech (Brno)
video

Zdena Herfortová slaví

„Ani jsem si ze začátku nemyslela, že to bude důležitá věc,“ přiznala. „Ale to se časem vykrystalizovalo a dnes už je to legendární seriál. Strašně moc vzpomínám na režiséra Moskalyka.“

Domovská scéna Městského divadla Brno připravila své přední herečce na sobotu slavnostní představení. Ani po sedmdesátce se ale Herfortová do hereckého důchodu nechystá. „Žádná herečka, která má své poslání ráda, o tom takto nepřemýšlí. Dokud to půjde, dokud mi zdraví, pan ředitel a různí režiséři dovolí, tak budu za další role ráda,“ uzavřela Herfortová, která se v lednu objeví v připravovaném muzikálu Titanic.

Zdena Herfortová
Profil

Zdena Herfortová

Narodila se 8. října 1945 v Brně, kde vystudovala herectví na JAMU. Do prvního angažmá nastoupila do Mahenovy činohry Státního divadla Brno, kde vydržela dlouhých 24 let. Od roku 1992 je členkou Městského divadla Brno. V roce 1996 obdržela Cenu Thálie 95´za herecký výkon v titulní roli Alžběty Anglické. V roce 1998 se dostala do nejužší nominace na Cenu Thálie 97´za roli Gurmyžské v inscenaci Les. Naposledy byla na Thálii nominovaná za roli černošské podvodnice Ody Mae Brownové v muzikálu Duch v roce 2014. Významné jsou i její televizní role: seriály Četnické humoresky (Vladěnka Šiktancová), Škola na výsluní (babička Machatová), Ordinace v růžové zahradě II. (Cecílie Valšíková). Vedle herecké práce působila od roku 1976 jako pedagog na brněnské JAMU, kde od roku 1998 vedla samostatný ateliér muzikálového herectví.