Padesát let Janáčkova divadla: Jenůfa oslavuje s dělníky nad hlavou

Brněnské Janáčkovo divadlo slaví padesáté výročí otevření. Před půl stoletím viděli první diváci operu Leoše Janáčka Liška Bystrouška. Oslavy teď přinášejí pro změnu novou premiéru Její pastorkyňa, ale i problémy: budova je ve špatném stavu.

Janáčkovo divadlo v Brně
Zdroj: ČTK/Šálek Václav

Její pastorkyňu pro páteční slavnostní uvedení nastudoval přímo ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser, který se dosud věnoval spíš činohře. Její pastorkyňa, zvaná také Jenůfa, by se podle něj neměla inscenovat jako tragédie od samého počátku, jako režisér proto usiluje spíš o gradaci atmosféry.

Úvod zasadil do jabloňového sadu v době sklizně, na jevišti je zapotřebí čtyři sta kilogramů jablek. Teprve postupně scéna začíná odrážet tísnivou náladu tragického příběhu z moravského venkova, finále se pak odehrává v podstatě v prázdném prostoru.

V roli Jenůfy alternují Maida Hundelingová a Pavla Vykopalová. Kostelničku ztvární Veronika Hajnová-Fialová a Szilvia Ráliková. Jako Laca se představí Peter Berger a Jaroslav Březina. Roli Števy nastudovali Tomáš Juhás a Aleš Voráček.

Opravy narušily start sezony

Ještě před měsícem herci zkoušeli s dělníky nad hlavou. Divadlo totiž zradila zastaralá jevištní technika. Tahy, které hýbou těžkými kulisami, vypověděly službu. Opravy narušily i start sezony. Scéna musela na dva týdny zavřít a zrušit pět představení.

Divadlo prochází postupnými opravami. „Na svou dobu to bylo jedno z nejmodernějších divadel, včetně technologie. Ale pro dnešní podmínky je to bohužel vše za zenitem,“ říká správce budovy Marek Fruhvirt.

Video Padesát let Janáčkova divadla
video

Padesát let Janáčkova divadla

Technika i zázemí se potřebné rekonstrukce dočkají za dva roky. Rada města již odsouhlasila peníze, celkem půl miliardy korun. „Je to součástí rozpočtu na roky 2017 a 2018, takže až se budou schvalovat příslušné rozpočty, tak to bude muset ještě odhlasovat zastupitelstvo,“ uvedl ředitel divadla Martin Glaser.

Nutné opravy divadlo již odkládat nemůže. Za měsíc proto vznešenou budovu schová lešení, aby řemeslníci opravili úchyty obkladových desek.

Monumentální Janáčkovo divadlo vyrostlo v letech 1961 až 1965 po mnohaletých snahách a přípravách. Slouží zejména velkým operním a baletním inscenacím, pravidelně tam hrává také Filharmonie Brno. V hledišti uspořádaném jako stupňovitý amfiteátr je 1055 míst, patří tak k největším sálům v Česku.