Shakespeare se svlékl a hraje v kabaretu

Olomoucké Divadlo Tramtarie otevřelo sezonu premiérou s názvem Kabaret nahatý Shakespeare. Scéna vyslyšela prosby svých diváků a uvádí pět nejslavnějších tragédií Williama Shakespeara společně coby zábavné pásmo.

Kabaret nahatý Shakespeare
Zdroj: ČTK/Peřina Luděk

Na jevišti se objeví Romeo a Julie, Hamlet, Othello, Macbeth a Král Lear. Minimální kulisy vytvářejí prostor maximu žánrů. Divadlo Tramtarie hraje Shakespeara v krátkých groteskách, herci rapují nebo vytvářejí živé obrazy.

Divadlo na divadle

„Rozhodně to není klasická komedie nebo tragédie. Je to založeno na improvizaci, herci vycházejí z aktuálních situací a vytvářejí gagy přímo na jevišti,“ říká ředitelka divadla Petra Němečková. Autorem kabaretu je vedoucí souboru Vladislav Kracík, režie se ujal Jiří Trnka, ředitel Městského divadla v Děčíně a Činoherního studia v Ústí nad Labem.

Video Nahatý Shakespeare hraje v kabaretu
video

Nahatý Shakespeare hraje v kabaretu

„Snažili jsme se jít do esence pěti nejslavnějších Shakespearovských tragédií. Kabaretní formou odlehčujeme temné příběhy plné vražd, mystiky i tragické lásky. Kombinace kabaretu včetně autorských písniček zároveň s původními slavnými výstupy a monology ze Shakespearových tragédií tvoří dohromady nesmírně živý divadelní tvar,“ uvedl režisér Trnka, který se do Tramtarie vrátil již potřetí.

„Náš záměr není zesměšňovat Shakespeara, ale naopak moderní a zábavnou formou mu vzdát hold. Využili jsme jakéhosi principu divadla na divadle,“ dodává Vladislav Kracík. V hlavní roli Kabaretu vystupuje pět herců, kteří jsou placeni bizarní Nadací Zachraňme Klasiky a mají za úkol nacvičit hru od Shakespeara.

Kabaret nahatý Shakespeare
Zdroj: ČTK/Peřina Luděk

Protože však nezbyly finanční prostředky na režiséra, jsou nuceni režírovat sami. Každý z pětice se proto ujme režie své oblíbené hry. V hlavních rolích se objeví kromě předních členů souboru Divadla Tramtarie Petry Konev Čihákové, Jany Posníkové a Václava Stojana také absolventi pražské DAMU Bořek Joura a Martin Dědoch.

Novinky z Tramtarie

Olomoucké Divadlo Tramtarie nabídne v sezoně celkem pět nových inscenací. V listopadu se chystá premiéra Růže pro Algernon, půjde o divadelní adaptaci slavné sci-fi povídky Daniela Keyese. Americká klasika Ernesta Hemingwaye Stařec a moře v autorské divadelní adaptaci bude mít premiéru v únoru 2016.

Velké očekávání spojuje divadlo s Velkou mořskou vílou Davida Drábka, jehož Jedlíky čokolády divadlo uvedlo před třemi lety. Poslední premiérou v květnu bude adaptace úspěšného románu Christophera Buckleyho Děkujeme, že kouříte.