Vědci identifikovali kostru Mony Lisy

Kostra Mony Lisy, kterou na svém obrazu zvěčnil Leonardo da Vinci, je na světě. Vědci ji už před časem objevili mezi několika kosterními ostatky, které nalezli ve florentském klášteře svaté Uršuly, teprve teď ji ale byli schopni identifikovat. 

Pozůstatky Lisy Gherardiniové vyzvednuté z rodinného hrobu del Giocondo experti podrobili detailnímu zkoumání. Jednu ze tří skupinek kostí, které objevili, datovali do období kolem roku 1542, kdy da Vinciho nejslavnější modelka zemřela. Skrze uhlíkovou metodu pak zjistili, kdo byl její majitel. Jeden z průzkumníků uvedl, že se teď získaný materiál DNA bude moci porovnat se vzorky ženiných potomků.

Synové Lisy Gherardiniové byli pohřbeni v bazilice Nejsvětějšího Zvěstování ve Florencii. Mona Lisa se po smrti florentského kupce Francesca del Giocondo, za něhož se provdala, uchýlila právě do kláštera sv. Uršuly.

Video Mona Lisa
video

V jednom z florentských klášterů našli kostru Mony Lisy

Italové v minulosti slibovali, že pokud se ostatky najdou, pokusí se zrekonstruovat podobu mrtvé a porovnat ji se slavným obrazem. Da Vinci ho namaloval na začátku 16. století a vzal ho s sebou do Francie, kde v roce 1519 zemřel. Dnes je Mona Lisa vystavena v Louvru v Paříži.

Byla Mona Lisa ve skutečnosti muž?

Italský vědec Silvano Vinceti přišel v roce 2011 s teorií, v níž tvrdí, že Mona Lisa ve skutečnosti nebyla žena, ale muž. Mělo jít o malířova učedníka Giana Giacoma Caprottiho, který byl zároveň mistrovým milencem, což byl důvod, proč jeho rysy zamaloval do slavného portrétu. S Leonardem měl učedník prý pracovat od roku 1490 více než dvě desetiletí.

Video Zprávy v 16
video

Identifikace Mony Lisy