Výstava v Domě umění je Chatrná na druhou

Jsem prostorem, hlásá název nové výstavy v brněnském Domě umění. Ohlíží se za dílem výtvarníka Dalibora Chatrného, v jehož tvorbě hrál právě prostor stěžejní roli. Návštěvníci uvidí i umělcovy monumentální práce, které musely na jarní výstavě v komornějších prostorách domu U Kamenného zvonu v Praze zůstat stranou. Prezentaci doplňuje výstava prací Chatrného bratra Ivana.

Dalibor Chatrný, jeden z hlavních představitelů avantgardních a konceptuálních tendencí v českém umění, zemřel před třemi lety. Většinu života prožil v Brně, kde mu nyní u příležitosti nedožitých devadesátin připravili retrospektivní výstavu.

„Jeho dílo má mezinárodní dosah, i když v tomto smyslu ještě nebylo zcela doceněno. Jeho přesah do různých oblastí je tak široký, že u dalších umělců téže generace nemá obdoby,“ zhodnotil Chatrného dílo kurátor výstavy Jiří Machalický.

Video O otcově díle hovoří dcera Dalibora Chatrného Dana
video

O otcově díle hovoří dcera Dalibora Chatrného Dana

O otcově díle hovoří dcera Dalibora Chatrného Dana

Události v kultuře: Výstava Chatrných

Byť výstava ukazuje autorův vývoj od 60. let až do smrti, jsou jeho díla podle odborníků stále aktuální. „Velmi dobře rezonuje s tím, co v současné době dělají mladí autoři,“ uvedla ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

Doplňkem k Chatrného prezentaci je výstava prací jeho bratra Ivana v sále v přízemí. „Oba úzce spolupracovali,“ vysvětlil kurátor Machalický.

Hravá vernisáž se opakuje

Retrospektivní výstavu příhodně zahájila retrospektivní osmihodinová vernisáž. Ta byla rekonstrukcí skutečné akce Dalibora Chatrného, která se v Domě umění konala v roce 1990. Výtvarník tehdy lidem řekl, že s předměty můžou manipulovat, jak chtějí.

„První den to diváci to vzali hrozně útokem, začali si s tím hrát. Velmi mě zaujalo, že v té době měli lidé úplně jinou povahu,“ vzpomněl Jiří Příhoda, který má na starosti architektonické a grafické řešení současné výstavy. „Je to taková sonda. Ale vypadá to, že teď si s tím lidé hrát moc nebudou,“ uzavřel Příhoda.

Dalibor Chatrný
Profil

Dalibor Chatrný

Dalibor Chatrný se narodil v roce 1925 v Brně. V počátcích své tvorby se dotkl principů minimalismu, zabýval se geometrickým dělením plochy a prostoru, které narušoval náhodnými zásahy. Z první poloviny 70. let pocházejí Chatrného kresby a objekty, ve kterých originálním způsobem využíval energii magnetů. Experimentoval také s vizuální poezií. Chatrný působil jako pedagog na několika brněnských školách i na akademii v Praze. Jeho obrazy a objekty jsou součástí sbírek mnoha českých a zahraničních galerií. V roce 2006 získal Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury. Zemřel v roce 2012 v Rajhradě u Brna.