Na Lípě vystoupí Špaček i Srncová

Trubkový koncert, taneční improvizaci i živou hudbu k němému filmu zařadil do programu hudební festival Lípa Musica. Hudební zážitky nabídne nejen v České Lípě, ale i na řadě dalších míst.

Oficiální zahájení čtrnáctého ročníku předznamenal už koncem srpna venkovní koncert v ruinách klášterního kostela v Žitavských horách. 

„14. ročník otevře v bazilice Všech svatých jeden z našich kmenových orchestrů Filharmonie Hradec Králové, která ve fanfárovém trubkovém koncertu Johanna Nepomuka Hummela doprovodí našeho předního trumpetistu Marka Zvolánka a posléze se ujme líbezné Dvořákovy Anglické symfonie,“ uvedl k oficiálnímu zahajovacímu koncertu ředitel festivalu Martin Prokeš.

Úvodní program bude pokračovat v pátek 18. září „kinokoncertem“ - promítání němého filmu Utrpení Panny orleánské z roku 1928 doprovodí Orchestr BERG. Nejen poslechový vjem nabídne i o tři dny později taneční improvizace baletky a choreografky Adély Srncové s doprovodem varhaníka Jaroslava Tůmy. 

Program Lípy Musiky je naplánován až do 21. listopadu. Vystoupí například houslista Josef Špaček, flétnistka Jana Semerádová, violoncellista Nicolas Altstaedt, Iva Bittová, Smetanovo trio, skupina Bratři Ebenové, Filharmonie Hradce Králové nebo Dětská opera Praha.

Za hudbou se návštěvníci kromě baziliky Všech svatých a Jiráskova divadla v České Lípě vydají také do knihovního sálu zámku v Děčíně, do divadel v Jablonci nad Nicou či Novém Boru, kde přehlídku uzavře cyklus Carmina Burana,  a také do německé Žitavy.