Pěkný dort i s třešničkou. Slovácké divadlo v jubilejní sezoně

Desátého října uplyne přesně sedmdesát let od první premiéry Slováckého divadla. Výročí oslaví scéna v Uherském Hradišti pod novým vedením. Po čtvrtstoletí přenechal Igor Stránský ředitelské křeslo Michalu Zetelovi.

Rychlé šípy - nejúspěšnější inscenace v historii Slováckého divadla

Zdroj: Slovácké divadlo Autor: Pavel Princ

Ve angažmá Slováckého divadla je Stránský od roku 1969. Nejprve jako herec, později i jako režisér. Funkci ředitele odmítal, kývl na ni až po listopadu 1989. Za jeho působení se Slovácké divadlo stalo respektovanou regionální scénou.

„Nejcennější je divák“

Dnes má divadlo více než osm tisíc předplatitelů a na kontě dvě Thálie. „Nejcennější je divák, všechna ta vyznamenání jsou jen třešnička na pěkném dortu,“ domnívá se ale Stránský. „Snažil jsem se, aby tady byl tým lidí, kde jeden na druhého slyší. Musím říct, že se to podařilo,“ doplnil, co na začátku září předal svému nástupci Michalu Zetelovi.

Devětašedesátiletý Stránský se chce dál věnovat už pouze režii. Na příští rok připraví Jiráskovu Vojnarku, která bude jeho devadesátou režijní premiérou ve Slováckém divadle. Vidět mohou diváci i práci nového ředitele. Na repertoáru je stále bláznivá komedie Sám na dva šéfy, pro niž Zetel vytvořil scénu i se ujal režie. Režisérsky se scénou spolupracuje od roku 2012.

Video Události v kultuře
video

Igor Stránský se rozloučil s vedením Slováckého divadla

Svou činnost Slovácké divadlo zahájilo v roce 1945 hrou Gabriely Preissové Gazdina roba. Na oslavu o sedmdesát let později pozvalo na období od 5. do 10. října do Uherského Hradiště jako hosty divadelní soubory i řadu osobností. Jejich představeními ale budou provázet herci Slováckého divadla. To se zapojí speciální narozeninovou reprízou Rychlých šípů, nejúspěšnější inscenací ve své historii. Hraje ji už patnáct let.